contact us

Use the form on the right to contact us.

You can edit the text in this area, and change where the contact form on the right submits to, by entering edit mode using the modes on the bottom right.

         

123 Street Avenue, City Town, 99999

(123) 555-6789

email@address.com

 

You can set your address, phone number, email and site description in the settings tab.
Link to read me page with more information.

DO YOU KNOW

Batik

Katarzyna Pyrek

Emilio Pucci wiosna-lato 2015

Jest jedną z metod barwienia ubrań. Polega na nakładaniu ciekłego wosku za pomocą pędzelka na część materiału i moczeniu tkaniny w barwniku. W ten sposób, zabarwieniu ulega cała powierzchnia nie pokryta woskiem. Czynność można powtarzać parokrotnie. Wszystko zależy od efektu, który chcemy uzyskać.

Po wysuszeniu tkaniny, prasuje się ją używając do tego białego papieru.

Pewne jest, że używając tego typu barwienia nie otrzymamy dwóch jednakowych egzemplarzy. W efekcie, wiele czynników warunkuje ten proces. Najważniejszym elementem jest wosk, używany w różnych temperaturach, oraz rodzaj materiału, od którego zależy czas schnięcia materiału.

Powstały wzór jest niepowtarzalny, unikalny, ale też bardzo starannie i precyzyjnie wykonany. Często wykorzystywany przez projektantów i co jakiś czas powracający na piedestał.

Pochodzący najprawdopodobniej z wyspy Jawa batik w dalszym ciągu bardzo popularny jest w Azji, a w Afryce tamtejszy tradycyjny strój składa się z motywów wykonanych właśnie tą metodą.

Na Starym Kontynencie pojawił się w roku 1900, na Wystawie Światowej w Paryżu.

 

Polub nasz fanpage na FB: DYKF Facebook 

tekst: Jagoda Lisiak