contact us

Use the form on the right to contact us.

You can edit the text in this area, and change where the contact form on the right submits to, by entering edit mode using the modes on the bottom right.

         

123 Street Avenue, City Town, 99999

(123) 555-6789

email@address.com

 

You can set your address, phone number, email and site description in the settings tab.
Link to read me page with more information.

DO YOU KNOW

Bawełna - wszystko co powinno się o niej wiedzieć

Adrianna Jannasz

Zdjęcie ze strony: Veronique.pl

Bawełna jest jedną z najpopularniejszych i najbardziej użytkowych tkanin. Za ojczyznę jej uważane są powszechnie Indie Wschodnie. Do Europy trafiła około X wieku, jednak był to drogi biznes, produkcja była kosztowna, przez co była mało rozpowszechniona. 

Rozkwit jej rozpoczął się na przełomie XIX i XX wieku, wówczas został wprowadzony zmechanizowany system przerobu włókien. Sto lat później bawełna była liderem w produkcji tkanin na świecie.

Do Polski trafiła już w XV wieku, a przemysł bawełniarski zaczął się rozwijać w Łodzi w pierwszej połowie XIX wieku. 

Bawełna uprawiana jest w strefie podzwrotnikowej, w takich krajach jak: Grecja, Turcja, Egipt, Chile, Australia, Afryka czy Chiny. Jej naturalna barwa bywa biała, kremowa bądź brunatno-żółta - zależy od odmiany.

Instagram: @binny787

A jak powstaje bawełna?

Włókna bawełniane pozyskujemy z nasion bawełnicy. Jej krzew ma wysokość od 1 do 3 metrów. Liście są trój- lub pięciopalczaste, a obok nich osadzone są kwiaty. Kiedy kwiat przekwitnie powstaje torebka nasienna wielkości orzecha włoskiego, w której znajdują się nasionka pokryte krótkimi i delikatnymi włoskami - włóknami bawełnianymi. Gdy torebka dojrzeje - pęka, a włókna podobne do pęczków waty wydostają się na zewnątrz. Zebraną bawełnę sortuje się, suszy, odrywa włókna od nasion i sprasowuje w bele.

Właściwości bawełny pozwalają na użytkowanie jej o każdej porze roku. Posiada bardzo dużą wytrzymałość na rozciąganie i doskonale wchłania wodę. 

Latem częściej sięgamy po ubrania z tkaniny bawełnianej niż np. po tkaniny wiskozowe, gdyż z łatwością wchłaniają pot, nie sprawiając przy dotyku wrażenia, że jest mokra. 

Instagram: @pinkipunkiuk

Bawełna jest odporna na działanie czynników atmosferycznych, na działanie kwasów, wytrzymuje długotrwałe ogrzewanie, a bezpośrednie działanie słońca nie uszkadza włókien.

Bawełna ma ogromne zastosowanie - od tkanin i dzianin ubraniowych po materiały pościelowe, opatrunkowe, koronki, tasiemki i nici do szycia.

Wyroby bawełniane należy prasować w temperaturze od 200 do 220 stopni Celsjusza.

Polub nasz fanpage na FB: DYKF Facebook

 

Tekst: Adrianna Jannasz