contact us

Use the form on the right to contact us.

You can edit the text in this area, and change where the contact form on the right submits to, by entering edit mode using the modes on the bottom right.

         

123 Street Avenue, City Town, 99999

(123) 555-6789

email@address.com

 

You can set your address, phone number, email and site description in the settings tab.
Link to read me page with more information.

DO YOU KNOW

BCBG

Dominika Ziętara

Kampania marki Gucci z 1991 roku w stylu BCBG

Wszystko zaczęło się od kilku książek The Official Preppy Handbook z 1980 roku i The Sloane Ranger Handbook z 1982 roku, które w żartobliwy sposób kodyfikowały strój zamożnej, wyższej i średniej klasy w środowiskach anglosaskich.

W 1986 roku ukazała się z kolei francuska książka autorstwa Thierry’ego Mantoux - BCBG: Le guide du bon chic bon genre, czyli w wolnym tłumaczeniu „dobry styl, dobra klasa”. Powieść odwoływała się do stylu mieszkańców prawobrzeżnego Paryża, którzy stawiali na elegancję, dobre wychowanie, wygląd oraz klasyczny, ponadpokoleniowy, luksusowy strój.

Okładka książki "The Official Preppy Handbook"

W ich garderobie podstawą były kaszmirowe swetry, płaszcz przeciwdeszczowy, balerinki, Birkin bag Hermesa, jedwabne chustki, plisowane spódnice i dzianinowe bliźniaki. Często noszono także koszulki polo czy bluzki koszulowe z postawionymi kołnierzykami.

Tak zwana „francuska wersja preppy”, choć bardziej wyrafinowana i raczej dotycząca kobiet niż mężczyzn, definiowała wygląd francuskiej stolicy lat 90. nie tylko w zakresie mody.

Kampania marki Max Mara w stylu BCBG

Sposób noszenia ubrań dużo mówił także o ich właścicielu, który był lub aspirował do bycia częścią elity.

BCBG był wszędzie tam, gdzie w Paryżu były pieniądze: Auteuil, Neuilly, Passy; bywał nazywany również „sezieme”, od XVI, najdroższej dzielnicy Paryża lub „versaillais” od Wersalu i to właśnie w tych miejscach symbolika związana ze stylem odgrywała największą rolę.

Kampania marki BCBG Max Azria na sezon wiosna/lato 2014

Wiele znanych domów mody takich jak Gucci, Max Mara czy Chanel chętnie podążało za trendem BCBG, a tunezyjski projektant Max Azria nazwał swoją markę odnosząc się właśnie do tej paryskiej subkultury.

Polub nasz fanpage na FB: DYKF Facebook

tekst: Dominika Ziętara

Okładka książki "The Sloane Ranger Handbook"

Okładka książki "BCBG: Le guide du bon chic bon genre"

Kampania marki Chanel w stylu BCBG

Kampania marki Gucci w stylu BCBG