contact us

Use the form on the right to contact us.

You can edit the text in this area, and change where the contact form on the right submits to, by entering edit mode using the modes on the bottom right.

         

123 Street Avenue, City Town, 99999

(123) 555-6789

email@address.com

 

You can set your address, phone number, email and site description in the settings tab.
Link to read me page with more information.

DO YOU KNOW

Spodnie z indyjskim rodowodem – bryczesy

Aga

Kampania reklamowa Givenchy na sezon jesień-zima 2012

Służą do jazdy konnej zapewniając stuprocentową swobodę ruchów.

Bryczesy to obcisłe, sięgające do kostek spodnie, które dzięki pozbawieniu ich szwów od wewnętrznej strony nóg chronią przed otarciami dając komfort podczas przejażdżki.

Wyróżniamy kilka odmian tego rodzaju spodni.

Ich opinająca forma sprawiła, iż okrzyknięte zostały rajtuzami, natomiast bufiastość w części udowej - że stały się one znakiem rozpoznawczym żołnierzy kawalerii.

Instagram: @batesandhindmarch

Przenieśmy się jednak do Indii, gdyż to właśnie tutaj ich historia ma swój początek.

Ten rodzaj tradycyjnych spodni wytwarzany był już od starożytności. Obfite w okolicach bioder i okalające łydkę powodowały, iż doskonale sprawdzały się w upalne dni zapewniając odpowiednią cyrkulację powietrza.

Początkowo zwane „churidar”. Dzięki graczom polo przedostały się do Wielkiej Brytanii i przyjęły nazwę „jodhpur”. Określenie to zaczerpnięte zostało od indyjskiej miejscowości, gdzie po raz pierwszy zaczęto wytwarzać ten rodzaj spodni.

Carla Bruni Sarkozy na okładce Vanity Fair - 2008 rok

Zapaleni miłośnicy gry w polo pokochali bryczesy.

Ich długość uległa zmianie, kończyły się w połowie łydki. Noszono je z butami o wysokich cholewach czy z pończochami. Nie tylko doskonale wyglądały, ale i pełniły funkcję ochronną.

Następnie bryczesy spopularyzowane zostały przy mundurach wojskowych kirasjerów zdobywając europejskie uznanie i szacunek.

Okładka książki Peacock Feathers - 1924

Kobiety i jazda konna. Oczywiście tylko i wyłącznie w bryczesach. Nowoczesne myślenie to zasługa Coco Chanel, która uwolniła kobiety z gorsetów i zapewniła im pełną swobodę w korzystaniu z życia.

Dzięki coraz to większej popularności aktywności fizycznej oraz rozpowszechnieniu się dziedzin jeździeckich bryczesy stały się nieodłącznym elementem nie tylko gry w polo, ale również tenisa czy jazdy na nartach.

Ponadto z biegiem lat pokochali je także motocykliści.

Obecnie spodnie te są bardzo popularne w stroju casualowym.


Polub nasz fanpage na FB: DYKF Facebook

tekst: Aga Gniłka

Kampania reklamowa Ralph Lauren 1980 rok

Instagram: @acadianps