contact us

Use the form on the right to contact us.

You can edit the text in this area, and change where the contact form on the right submits to, by entering edit mode using the modes on the bottom right.

         

123 Street Avenue, City Town, 99999

(123) 555-6789

email@address.com

 

You can set your address, phone number, email and site description in the settings tab.
Link to read me page with more information.

DO YOU KNOW

Buty Mary Jane

Katarzyna Pietrewicz

Buty Mary Jane z lat 20-tych

Na początku kojarzone z postacią małej dziewczynki Mary Jane z komiksu Buster Brown, który powstał w 1902 roku.

Buty Mary Jane – czarne, płaskie z zapięciem na kostce, przeznaczone dla dziewczynek w wieku szkolnym, szybko zyskały popularność wśród kobiet na całym świecie, zamieniając się w buty na obcasie.

W latach 20-stych ich elegancką, bogato zdobioną wersję, często wykonaną z satyny, można było zobaczyć na parkiecie. Wersja dzienna była w bardziej stonowanych barwach.

W wielkim świecie mody pojawiły się za sprawą brytyjskiej projektantki Mary Quant, która w latach 60-tych doceniła ich potencjał i sięgnęła do ich korzeni, zakładając je młodej modelce -Twiggy. 

Buty Mary Jane projektu Chanel

André Courréges, Yves Saint Laurent, Chanel czy Dior również sięgali po ten model. Prezentowali go w wersji eleganckiej z klamerką, lakierowaną, często dwukolorową skórą, niskim obcasem i lekko zwężanymi czubami.

Buty Mary Jane kojarzone są też z kulturą grunge’u i punk rocka popularnymi w latach 90-tych. Noszone z wysokimi podkolanówkami, krótkimi kraciastymi spódniczkami, tworzyły niegrzeczny, szkolny look spopularyzowany między innymi przez Courtney Love.

Ukochany model szpilek Carrie Bradshaw z serialu Seks w Wielkim Mieście, współcześnie można spotkać na światowych wybiegach w zmodyfikowanej formie. Cienka szpilka, grubszy słupek a nawet koturn; do tego zapięcie na kokardki, kilka krzyżujących się pasków czy nawet suwaki. Projektanci tacy jak Manolo Blahnik czy Jimmy Choo, z każdym kolejnym sezonem prezentują inne spojrzenie na klasyczny model kultowych butów Mary Jane. 


Polub nasz fanpage na FB: DYKF Facebook

Tekst: Katarzyna Pietrewicz

Mary Jane projektu Dolce&Gabanna

Mary Jane projektu Marca Jacobsa