contact us

Use the form on the right to contact us.

You can edit the text in this area, and change where the contact form on the right submits to, by entering edit mode using the modes on the bottom right.

         

123 Street Avenue, City Town, 99999

(123) 555-6789

email@address.com

 

You can set your address, phone number, email and site description in the settings tab.
Link to read me page with more information.

DO YOU KNOW

Fashion Buyers

Jagoda Lisiak

Veronika Heilbrunner's i Justin O'Shea/Instagram: @_livefashionista

Zastanawialiście się kiedyś kto decyduje o tym, jakie elementy kolekcji pokazywanych na Fashion Weekach, będą później sprzedawane w multibrandowych sklepach stacjonarnych takich jak londyński Harrods, czy online na stronach typu MyTheresa.com?

Za tym wszystkim stoją osoby znane jako fashion buyers. Dla wielu, którzy wiążą swoją przyszłość z branżą mody, może wydawać się, że to praca marzeń. I niewątpliwie tak jest, pierwsze rzędy na najważniejszych pokazach, podróże, zaproszenia na modowe eventy, wstęp do showroomów najważniejszych marek mają właśnie fashion buyers, czyli kupcy.

Instagram: @mytheresa.com

Jednak ta praca wiąże się również z ogromną odpowiedzialnością, to oni muszą przewidzieć co w danym sezonie będą chcieli nosić klienci, zdecydować pół roku przed sezonem co chcieliby wprowadzić do oferty sklepów dla których pracują. Odpowiadają również za negocjacje z współpracownikami projektanta dotyczące ceny produktów oraz opracowują szczegóły dostawy takie jak, jej czas czy możliwa ilość wyprodukowania danego modelu. Cena za jaką zakupują ubrania od producentów w porównaniu z tą, którą widzimy już w butiku stacjonarnym czy on line jest zazwyczaj od dwóch do trzech razy niższa. Jednak obejmuje ona również wynagrodzenie kupca, koszty prowadzenia strony lub utrzymania lokalu, gdy mowa o małych butikach z wyselekcjonowanymi ubraniami.

Głównym zadaniem buyera jest przynoszenie jak największych zysków dla swojego zleceniodawcy oraz znajomość szybko zmieniających się potrzeb konsumentów. Niezbędna w tej profesji jest umiejętność przewidywania i znajomości zarówno bieżących jak i przeszłych trendów, entuzjazm, nawiązywanie długotrwałych relacji, wyobraźnia oraz umiejętności analityczne.

Instagram: @mytheresa.com

Najbardziej charakterystycznym buyerem, który odniósł wielki sukces jest Justin O’Shea, który pracuje dla MyTheresa.com. Jego historia może być bardzo motywująca dla osób, które chciałyby rozpocząć pracę w branży mody. Dołączył do teamu w 2009 roku bez doświadczenia w sprzedaży internetowej, jednak okazało się że jest do tego stworzony. W tym samym czasie strona bardzo się rozwinęła i w 2010 roku została sprzedana grupie Neiman Marcus. W tym roku O’Shea został dyrektorem kreatywnym włoskiej marki Brioni, jednak opuścił stanowisko po pół roku.  

Fashion buyer jest to zawód bardzo ważny w świecie mody. Można powiedzieć, że kupcy działają w cieniu, jednak to ich decyzje wpływają na sukces sprzedażowy, który w dzisiejszym świecie jest bardzo ważnym czynnikiem.

Polub nasz fanpage na FB: DYKF Facebook

 

Tekst: Joanna Dudek