contact us

Use the form on the right to contact us.

You can edit the text in this area, and change where the contact form on the right submits to, by entering edit mode using the modes on the bottom right.

         

123 Street Avenue, City Town, 99999

(123) 555-6789

email@address.com

 

You can set your address, phone number, email and site description in the settings tab.
Link to read me page with more information.

DO YOU KNOW

Flapper look

Aga

Okładka magazynu Vogue - maj

Rok 1920, a wraz z nim narodziny „nowego pokolenia”. Kobiety flappers, mimo lekceważącego zachowania, znane były przede wszystkim ze specyficznego stylu, który pojawił się w wyniku francuskiej mody.

Mało komfortowa, ograniczająca swobodę stylistyka odeszła w niepamięć.

Płaski biust, brak zaznaczonej talii – kształt tuba – to kwintesencja flapper look. Kanonem piękna tejże dekady stała się chłopięca figura. Sylwetka kształtem przypominająca prostą linię, nikomu nie kojarząca się z seksapilem, zapoczątkowana została przez Coco Chanel, która uwolniwszy kobiety od ściskających ich ciało gorsetów stała się pionierem tej konwencji.

Alessandra Ambrosio w kampanii dla Rimowa

Luźne, odkrywające ramiona z opuszczoną talią do linii bioder sukienki stały się najbardziej pożądanymi zagadnieniami tego czasu. Pończochy – obowiązkowy element stylizacji – stanowią akcent atrakcyjności.

Minimalizm, królujący w tym czasie na wybiegach, charakteryzujący się szlachetnymi tkaninami takimi jak: jedwab, aksamit i atłas preferowany był przez renomowanych projektantów. Te ekskluzywne materiały, na które nie każdego było stać, dzięki rozwojowi technologicznemu doczekały się swego syntetycznego rodzeństwa.

Okładka magazynu Vogue - maj 1928 rok

Jean Patou, wówczas nowe nazwisko na francuskiej scenie mody, jako jeden z pierwszych zaczął kreować dwuczęściowe stroje. Warto wspomnieć również o Elsie Schiaparelli, kluczowej włoskiej projektantce tego okresu, która połączywszy idee klasyczne z panującymi trendami tworzyła wieczorowe suknie z nutką eleganckiej prostoty.

Spopularyzowanie krótkich włosów wśród kobiet, choć wywołało mieszane uczucia, zyskało aprobatę.

Okładka książki Joshua Zeitza "Flapper"

Kapelusz, szydełkowa jarmułka, obwinięta wokół czoła tasiemka czy krawat. Jedno jest pewne, obowiązkowe nakrycie głowy, nie zważywszy na formę jaką przybierze, dzięki któremu nie musimy obawiać się o idealną fryzurę.

Wysokie obcasy (5-8 cm) wkroczywszy do świata mody okazały się idealne.

Flapper look zyskał miano „wyglądu wolności”, wyzwolił kobiety zapewniając im swobodę w kreowaniu własnego wizerunku.


Polub nasz fanpage na FB: DYKF Facebook

tekst: Aga Gniłka

Alessandra Ambrosio w kampanii dla Rimowa

Okładka magazynu Vogue Vintage - lipiec 1929