contact us

Use the form on the right to contact us.

You can edit the text in this area, and change where the contact form on the right submits to, by entering edit mode using the modes on the bottom right.

         

123 Street Avenue, City Town, 99999

(123) 555-6789

email@address.com

 

You can set your address, phone number, email and site description in the settings tab.
Link to read me page with more information.

DO YOU KNOW

Garçonne - styl chłopczycy

Katarzyna Pyrek

New Yorker, 1925 rok

Garçonne, czyli styl chłopczycy, który w latach 20. ubiegłego wieku przeciwstawił się kultowi kobiecości w modzie. Prowokujący i ostentacyjny, inspirujący się stylem życia mężczyzn.

Cechą kobiety garçonne była figura o kształcie kolumny. Zlikwidowano więc talię, spłaszczono biust na rzecz odsłoniętych nóg. Głównym elementem garderoby stała się prosta sukienka za kolano i kapelusz w kształcie hełmu. Pod nim kryły się krótko ścięte włosy, fryzura typu bob.

Vogue, 1930 rok

Równie ważnym elementem wyglądu, co ubiór, był makijaż. Mocny, pełen kontrastów. Oczy malowano czarną kredką, zaś usta podkreślano krwistoczerwoną pomadką.

W stylu garçonne lubowała się Coco Chanel, która łączyła męskie i sportowe ubrania w jedną całość. A uosobieniem wizerunku chłopczycy była tancerka i aktorka Louise Brooks.

Chanel wiosna-lato 2015

Garçonne to jednak nie tylko ubiór, ale i sposób bycia. Każda szanująca się chłopczyca otwarcie piła alkohol, zażywała opium. W towarzystwie paliła papierosy, przez długą lufkę i tańczyła do rana w rytm jazzu. Po czym wsiadała do auta, które prowadziła bez niczyjej pomocy, aby powrócić do swojej rezydencji.

Styl chłopczycy przyjął się bardzo szybko w Francji i Wielkiej Brytanii. Zawędrował również za ocean, do Stanów Zjednoczonych.

 


Polub nasz fanpage na FB: DYKF Facebook

opracowanie: Katarzyna Pyrek

Vogue, 1920 rok