contact us

Use the form on the right to contact us.

You can edit the text in this area, and change where the contact form on the right submits to, by entering edit mode using the modes on the bottom right.

         

123 Street Avenue, City Town, 99999

(123) 555-6789

email@address.com

 

You can set your address, phone number, email and site description in the settings tab.
Link to read me page with more information.

DO YOU KNOW

Jedwab - arystokrata wsród tkanin

Adrianna Jannasz

Instagram: @magazyn_tkanin

Jedwab zaliczany jest do grupy włókien naturalnych pochodzących ze zwierząt. 

Włókna jedwabiu otrzymuje się z oprzędów gąsienic jedwabnika morowego (jedwabniki hodowlane) lub dębowego (jedwabniki dzikie). Hodowla odbywa się w krajach takich jak Polska, Francja, Japonia czy Bułgaria.

Jak pozyskujemy włókna jedwabne naturalne?

Zdjęcie kokonów jedwabiu /Fot. www.tetex.com

Włókna jedwabiu otrzymuje się z kokonów, w których znajdują się poczwarki. Są one niszczone przy użyciu procesu zamarzania. Następnie usuwany jest fryzon - czyli splątane włókna z powierzchni kokonu są zdejmowane ręcznie lub maszynowo, odwija się kokon. Potem następuje proces odklejania - nitki poddaje się gotowaniu w wodzie z mydłem. W procesie tym jedwab traci kilkadziesiąt procent swojej masy i staje się bardzo lekki. 

Jedwab cechuje się dużą wytrzymałością na rozciąganie i bardzo dobrą izolacyjnością cieplną. Niestety ma też swoje wady. Negatywnie na jedwab naturalny działają promienie słoneczne, które osłabiają włókno, dlatego zabronione jest suszenie jedwabiu naturalnego na słońcu.

Fot. www.patrizia.aryton.pl

Zbyt długie przechowywanie jedwabiu traci na wartości. Tkanina „starzeje się”, żółknie i traci na wytrzymałości.

Jedwab naturalny powinien być prasowany w temperaturze 150 stopni Celsjusza z zachowaniem środków ostrożności, lub przez zaparzaczkę i prany ręcznie. 

Zastosowanie jedwabiu jest wszechstronne. Wykorzystuje się go do tkanin sukienkowych, bieliźnianych i pościelowych. Z jedwabiu naturalnego wykonywane są apaszki, krawaty, tkaniny dekoracyjne oraz eleganckie garnitury, a także nici do szycia lub haftowania.

Polub nasz fanpage na FB: DYKF Facebook

 

Tekst: Adrianna Jannasz