contact us

Use the form on the right to contact us.

You can edit the text in this area, and change where the contact form on the right submits to, by entering edit mode using the modes on the bottom right.

         

123 Street Avenue, City Town, 99999

(123) 555-6789

email@address.com

 

You can set your address, phone number, email and site description in the settings tab.
Link to read me page with more information.

DO YOU KNOW

Kiedy moda się wygłupia

Katarzyna Pietrewicz

Kampania Chloé z 1983 roku

Żartobliwa iluzja, która podbiła świat mody?

Trompe l'oeil, czyli z francuskiego po prostu złudzenie, to nic innego jak próba projektantów wprowadzenia odrobiny humoru i zabawy do swoich projektów. 

Sztuka wywodząca się z malarstwa greckiego i rzymskiego, polega na tworzeniu iluzji w formie 3D.

Projekty Elsy Schiaparelli

Pierwszą projektantką, która wykorzystała tę technikę, była Elsa Schiaparelli, tworząc w latach 20-tych i 30-tych swetry z „nieprawdziwymi” apaszkami, mankietami czy kokardkami. W 1952 roku Hermés zaprojektował linię sukienek, płaszczy i pasków utrzymanych w tym klimacie.

Za królową tropmpe l’oeil w latach 60-tych uważano włoską projektantkę - Roberte di Camerino, która używała tej sztuki tworząc ubrania, torebki, krawaty czy nawet parasolki.

Torebka projektu Roberty di Camerino

Sam Lagerfeld sięgnął po ten trend projektując słynną sukienkę z prysznicem dla Chloé, a także w 2014 roku torebkę Chanel, w której efekt pikowania uzyskał za pomocą sprayu i kilku sznurków. 

Torebka Chanel

Maison Martin Margiela, Jean Paul Gaultier, Mary Katrantzou czy Comme des Garçons – to tylko niektóre marki wykorzystujące trompe l’oeil w swoich kolekcjach. 

Kurtka projektu Moschino

Koszula projektu Jean Paul Gaultier

Niejaki Ruben Torres posunął się jednak o wiele dalej niż inni projektanci. W 1973 roku namalował ubrania na nagich ciałach swoich modeli, twierdząc, że nie zdążył skończyć kolekcji przed rozpoczęciem swojego pokazu w Paryżu. Według niego, było to idealne rozwiązanie:

Koniec problemów z materiałami i rozmiarami.


Polub nasz fanpage na FB: DYKF Facebook 

tekst: Katarzyna Pietrewicz

Projekt Mary Katrantzou

Projekt Mary Katrantzou

Projekt Mary Katrantzou

Buty projektu Comme des Garçons