contact us

Use the form on the right to contact us.

You can edit the text in this area, and change where the contact form on the right submits to, by entering edit mode using the modes on the bottom right.

         

123 Street Avenue, City Town, 99999

(123) 555-6789

email@address.com

 

You can set your address, phone number, email and site description in the settings tab.
Link to read me page with more information.

DO YOU KNOW

Kipper, czyli kolorowy krawat

Katarzyna Pyrek

Gucci wiosna-lato 2016

Jedna z najbardziej oczywistych części męskiej garderoby, której nie poświęca się zbyt wiele uwagi. Cienki, wąski. Czarny a może w różowe prążki?

Wbrew pozorom historia krawata jest długa i bogata w transformacje. Jedną z nich jest ta z końca lat 60. XX wieku, która stała się jedną z najbardziej popularnych, ale i najbardziej znienawidzonych wersji krawata.

Bo mężczyzna w kolorowym i szerokim krawacie nie mógł wyglądać zbyt poważnie…

Barwne i przerośnięte krawaty nazywano kipper. Określenie to powstało poprzez grę słów, którą wymyślił twórca tego typu krawatów – Michael Fish, zwany również Mr Fish.

W latach 60. XX wieku Fish był wiodącym brytyjskim stylistą, który twierdził, że ubrania powinny wyrażać naszą osobowość. Uznał więc, że najbardziej oczywistą, a i nie narażającą na ogromne koszty, częścią męskiej garderoby pokazującą indywidualność może być krawat.

Zaczął więc tworzyć kolorowe kreacje dla panów.

Dla odważnych, męskie sukienki, które nosił David Bowie (okładka płyty The Man Who Sold the World) jak i Mick Jagger oraz mniej śmiałe, jednak wciąż w duchu ekspresji swojej osobowości – krawaty kipper.

W ekstremalnych sytuacjach miały one do 12 centymetrów szerokości i widniały na nich etniczne wzory w bardzo intensywnych kolorach.

Krawaty kipper największy tryumf święciły na początku lat 70. XX wieku, lecz nie przyjęły się na długo w świecie mody. Choć można je określić mianem kolorowego ptaka mody męskiej, w XXI wieku kojarzą się raczej z kiczem aniżeli z wyrafinowaną modą.

Polub nasz fanpage na FB: DYKF Facebook

 

tekst: Katarzyna Pyrek

Gucci wiosna-lato 2016