contact us

Use the form on the right to contact us.

You can edit the text in this area, and change where the contact form on the right submits to, by entering edit mode using the modes on the bottom right.

         

123 Street Avenue, City Town, 99999

(123) 555-6789

email@address.com

 

You can set your address, phone number, email and site description in the settings tab.
Link to read me page with more information.

DO YOU KNOW

Kolorystyka - znaczenie i symbolika kolorów

Adrianna Jannasz

Instagram: @elenaciuprina 

Kolory otaczają nas wszędzie - od architektury, przedmiotów codziennego użytku, po sztukę i modę. Najbogatszym źródłem barw jest przyroda - wyłania ona najpiękniejsze kolory świata, które stworzyła natura. Barwa jest nieodłącznym elementem postrzegania świata, oddziałuje na nasze samopoczucie, jest energią, która wywiera wpływ na ciało i stan umysłu, a także ma określoną symbolikę. 

Z psychologicznego punktu widzenia barwy oddziałują na człowieka w następujący sposób: barwy jasne oddziałują na człowieka pogodnie, barwy czyste (tęczowe) – rozweselają; barwy zgaszone - przygnębiają i barwy ciemne wprowadzają w nastrój powagi.

Istnieje jeszcze symboliczna wartość przypisywana poszczególnym kolorom: biel symbolizuje czystość, wiarę, cnotę, pokój; szary - skrytość, obojętność, nędzę; żółty - boskość, sławę (złoty), zazdrość; pomarańcz - pychę i radość; czerwień - budzi negatywne emocje jak walka, agresja, nietolerancja, a zarazem jest symbolem miłości czy namiętności; fiolet – symbolizuje magię; róż - wrażliwość, przyjaźń; niebieski kojarzony jest z macierzyństwem, spokojem, wiecznością; zieleń to kolor nadziei, a klasyczna czerń symbolizuję złe moce, śmierć. 

Instagram: @viamodaenjoy

To nie przypadek, gdy jesteśmy w sklepie odzieżowym i odruchowo sięgamy ciągle po te same barwy. Zakładamy, że ubranie w tym kolorze nam się podoba, ale jednocześnie w ten sposób taki a nie inny wybór pokazuje naszą osobowość. Upodobanie do określonych barw zmienia się wraz z wiekiem, codziennymi emocjami, a nawet zmianami w naszym życiu - bywa i tak, że kobiety zmieniają kolor włosów, by zacząć coś nowego, odciąć się od przeszłości. 

Kolory mówią o sobie wiele, są określeniem naszego stanu emocjonalnego, dzięki nim potrafimy określić typ urody, a nawet potrafimy znaleźć cechy związane z funkcjonowaniem organizmu człowieka.

Polub nasz fanpage na FB: DYKF Facebook

 

Tekst: Adrianna Jannasz

Instagram: @pigmentmarker