contact us

Use the form on the right to contact us.

You can edit the text in this area, and change where the contact form on the right submits to, by entering edit mode using the modes on the bottom right.

         

123 Street Avenue, City Town, 99999

(123) 555-6789

email@address.com

 

You can set your address, phone number, email and site description in the settings tab.
Link to read me page with more information.

DO YOU KNOW

Maszyna do szycia dla początkujących - jaką wybrać?

Adrianna Jannasz

Początki każdego projektanta wiążą się z tak ważnym zakupem jak maszyna do szycia. Na polskim rynku mamy wiele ofert dotyczących maszyn szwalniczych - tych do użytku domowego lub przemysłowego. Nasze babcie używały maszyn marki Łucznik. Dziś maszyny tej marki nie są tak zachwalane jak kiedyś. Zatem jaką wybrać?

Zanim kupimy maszynę do szycia, musimy zadać sobie bardzo ważne pytanie: W jakim celu będziemy jej używać? To pytanie jest dość istotne, ponieważ cena maszyny wzrasta wraz jej funkcjami.

Jeżeli maszyna do szycia będzie nam potrzebna do domowego użytku, np. poprawki, to potrzebujemy podstawową maszynę do szycia, w którą nie warto inwestować więcej niż 350-400 zł. Im łatwiejsza w obsłudze, tym lepiej. Jeśli natomiast chcemy szyć ubrania - to zaczyna się prawdziwa przygoda z szyciem.

Maszyna podstawowa

Obecnie mamy maszyny wielofunkcyjne z wyborem chwytacza (wahadłowy lub rotacyjny), maszyny mechaniczne, komputerowe i pomocnicze (specjalistyczne).

Do maszyn podstawowych, łatwych w obsłudze, zalicza się maszynę mechaniczną i wielofunkcyjną. Niektóre z nich mają do wyboru 15 ściegów lub 30 i więcej, a w praktyce używa się od 3 do 5. 

W obu maszynach mamy ilość i wybór ściegów, długość ściegu i funkcje dodatkowe – to one wpływają na cenę maszyny. Te nowsze posiadają chwytacz rotacyjny, bo jest łatwiejszy w obsłudze. Oba są dobre, lecz różni je mechanizm owijania nici. Chwytacz wahadłowy jest starszy i występuje w dużo starszych maszynach do szycia oraz w maszynach przemysłowych.

Nowoczesne maszyny do szycia mają bardzo przydatną czynność, której brakuje w starszych modelach - automatyczny nawlekacz nici oraz automatyczne obcinanie nici. Ta ostania jest bardzo przydatna w pracy i znacznie skraca jej czas.

Maszyna domowa komputerowa

Dodatkami do każdej z maszyn są stopki - uniwersalna, do wszywania zamków, do obszycia dziurek i ściegu krytego. A oprócz tego jest zestaw zapasowych igieł, podwójna igła, techniczne przyrządy do maszyny jak śrubokręty do zmiany igły i stopki oraz oleje do oliwienia maszyn.

Do obu maszyn potrzebny jest pedał, który reguluje pracę maszyny.

Maszyna komputerowa jest zdecydowanie najnowocześniejszą maszyną do szycia. Ma więcej dodatków i ulepszaczy od maszyn wspomnianych wcześniej. 

Maszyna ta różni się od zwykłych tym, że wbudowany ma ekran LCD, który informuje o wybranym ściegu i podpowiada jaką stopkę zastosować. Jest droższa od maszyn mechanicznych.

Maszyna Overlock

Jeśli chodzi o maszyny pomocnicze to występuje wiele ich typów. Na rynku obecne są overlocki, które są niezbędne przy szyciu ubrań, coverlocki, guzikarki, dziurkarki, podszywarki - te już są bardziej specjalistyczne, stosowane w zakładach przemysłowych.

Overlock jest niezbędny przy szyciu ubrań, ponieważ obrzuca krawędzie tkaniny, przez co tkanina nie strzępi się. Stanowi element wykańczalniczy oraz używa się go do zszywania brzegów. Jest elastyczny, dzięki czemu nie odznacza się w tkaninie i jest idealny do szycia dzianiny.

Maszyna Coverlock

Coverlock jest lepszą wersją overlocka. Podwija on oraz jednocześnie stębnuje materiał, co przyśpiesza pracę w szyciu. Tak wykańczane są w większości doły oraz rękawy bluzek z dzianiny. 

Zaczynając swoją przygodę z szyciem radzimy wybrać maszynę mechaniczną, podstawową, która jest łatwa w obsłudze. Natomiast jeśli już jesteś wprawiony w szyciu to swoje oczekiwania dostosuj do możliwości jakie dana maszyna oferuje. 

Polub nasz fanpage na FB: DYKF Facebook

 

Tekst: Adrianna Jannasz