contact us

Use the form on the right to contact us.

You can edit the text in this area, and change where the contact form on the right submits to, by entering edit mode using the modes on the bottom right.

         

123 Street Avenue, City Town, 99999

(123) 555-6789

email@address.com

 

You can set your address, phone number, email and site description in the settings tab.
Link to read me page with more information.

DO YOU KNOW

Męski surdut

Jagoda Lisiak

Męski surdut z 1904 roku 

Alternatywą do standardowej marynarki od garnituru może być surdut. To obok fraka i żakietu najbardziej popularny strój formalny dla mężczyzn w Polsce i w Europie. Jest to ubiór dzienny, dlatego nosić się go powinno najpóźniej do godziny 18.00. Na wieczór przeznaczony jest natomiast wspomniany już frak. 

Początki stroju są datowane na XIX wiek. Kiedyś służył jako mundur wyjściowy w wielu armiach na świecie. 

Męski surdut z 1870 roku

Surdut posiada szew w talii, który nadaje mu odpowiedni kształt. W przeciwieństwie do long coatów czyli płaszczy będących przedłużeniem marynarek klapy w surducie muszą być zamknięte oraz wykonane z satyny a ich krawędzie powinny pozostać wełniane. Natomiast odpowiednia długość całości to taka sięgająca kolan. 

Ta część garderoby może być uszyta z materiałów jedynie w ciemnych kolorach. Prawidłowe odcienie to czarny, granatowy czy grafitowy. 

Męski surdut z XVIII wieku 

Znakiem szczególnym surduta jest jedno rozcięcie z tyłu oraz dwa guziki nad nim. Wszystkie guziki musza być materiałowe, najlepiej pokryte jedwabiem. 

Kieszeń zewnętrznych w surdutach się unika. 

Bez wątpienia, ta wersja marynarki układa się na sylwetce najlepiej gdy jest szyty na miarę. Można mieć wtedy pewność, że surdut będzie jedyny w swoim rodzaju oraz idealnie dopasowany. 

Polub nasz fanpage na FB: DYKF Facebook

 

Tekst: Jagoda Lisiak

Męski surdut z 1800 roku