contact us

Use the form on the right to contact us.

You can edit the text in this area, and change where the contact form on the right submits to, by entering edit mode using the modes on the bottom right.

         

123 Street Avenue, City Town, 99999

(123) 555-6789

email@address.com

 

You can set your address, phone number, email and site description in the settings tab.
Link to read me page with more information.

DO YOU KNOW

Ogrodniczki – wielki come back kultowego ubrania

Aga

Okładka magazynu Glamour - lipiec 2014

Początkowo służyły jako ubranie wierzchnie i pełniły funkcję ochronną. Obecnie ogrodniczki przeżywają swój renesans i wracają do łask jako moda casualowa.

Na przełomie lat zaobserwować możemy ich zmieniającą się formę. W slangu mody zostały okrzyknięte kombinezonem na szelkach czy też „farmerkami”, mimo że ich korzenie sięgają spodni dżinsowych.

Spodnie z bawetem i szelkami, w przedniej części zapinane na guziki, obowiązkowe nitowane, z mnóstwem kieszonek. Charakter ogrodniczek jest niezmienny, ponadto wyróżnia się on kilkoma odmianami.

Kampania reklamowa H&M na sezon jesień 2015

„Shortalls” to rodzaj kombinezonu, w którym nogawki spodni są krótkie i swym kształtem przypominają szorty, „salopettes” natomiast to wariant, który dzięki wzmocnieniu materiału doskonale nadaje się do uprawiania narciarstwa czy nurkowania.

Ogrodniczki swą historią sięgają XVIII wieku, kiedy to noszone były przez żołnierzy, szczególnie amerykańskich.

W połowie wieku XVIII ich kolory i wzory przypisane były konkretnym ugrupowaniom. Białe zarezerwowane dla malarzy, w prążki dla pracowników drogowych, natomiast niebieskie dla pozostałych grup prac fizycznych, spełniały przede wszystkim rolę męskiego stroju robotniczego.

Gisele Bundchen na okładce koreańskiego wydania magazynu W

Stały się nieodłącznym symbolem hipisów i studentów z lat 60. i 70. Nosili je także farmerzy, kowboje, a nawet sam Elvis Presley.

Doskonała funkcjonalność ogrodniczek doceniona została przez fashionistki takie jak: Olivia Palermo, Gwen Stefani i Rihanna, które wzbogacając prosty krój licznymi dodatkami i aplikacjami uzyskują unikatowy efekt.

Bogactwo kształtów i długości nogawek, różnorodność kolorystyczna, zabawa bawetem – opuszczony czy zapięty - noszone na jedno lub oba ramiączka. Obecnie ogrodniczki użytkowane są na różne sposoby.

Kobiety zainteresowały się nimi dopiero w XX wieku i na dobre zagościły w ich szafach.


Polub nasz fanpage na FB: DYKF Facebook

tekst: Aga Gniłka

Kampania reklamowa H&M na sezon jesień-zima 2015

Okładka magazynu Paris Match z 1970 roku

Okładka magazynu The Edit