contact us

Use the form on the right to contact us.

You can edit the text in this area, and change where the contact form on the right submits to, by entering edit mode using the modes on the bottom right.

         

123 Street Avenue, City Town, 99999

(123) 555-6789

email@address.com

 

You can set your address, phone number, email and site description in the settings tab.
Link to read me page with more information.

DO YOU KNOW

Ojciec mody

Katarzyna Pyrek

Charles Frederick Worth, 1895 rok

Paryż uważany jest za kolebkę haute couture, jednak to właśnie Anglik Charles Frederick Worth uznawany jest za ojca wysokiego szycia.  Choć nie był ani pierwszym, ani jedynym, który zajmował się luksusowym krawiectwem w XIX wieku.

Tajemnica jego sławy tkwi w kilku szczegółach.
Cztery razy do roku prezentował szerszej, ale wciąż bogatej, publiczności kreacje, w których przechadzały się modelki. Właśnie w ten sposób stworzył podwaliny pokazów mody.

Arystokratki zamawiały konkretne projekty, które Charles dopasowywał do sylwetki.

Anglik, urodzony w 1825 w miejscowości Bourne, zrezygnował z ciężki materiałów oraz z bogato zdobionych sukien na rzecz przyjaznych kobietom krojów.

Zminimalizował krynolinę. Tren stał się najważniejszym punktem sukni. A dzięki temu, że zaczynał się w tali, wydłużał kobiecą sylwetkę. Był on pierwszy projektantem, który oznaczał swoje kreacje. Do fragmentu sukni przyszywał kawałek materiału z wyhaftowanym nazwiskiem.

Księżna Paulina Metternich, 1865 rok

Księżna Paulina Metternich, 1865 rok

Jago atelier mieściło się przy paryskiej ulicy de la Paix 7. Do grona fanek twórczości Anglika należały wiodące śpiewaczki i aktorki, takie jak Sarah Bernhardt, Lillie Langtry czy Nellie Melba. Urokowi sukien Wortha nie oparła się również cesarzowa Eugenia, żona Napoleona III.

Worth zmarł w 1895 roku. Spadkobiercami Domu mody Worth zostali synowie: Gaston-Lucien i Jean-Philippe, jednak dom mody został zamknięty gdy ostatni potomek wycofał się z rodzinnego biznesu w 1952 roku.

 

Polub nasz fanpage na FB: DYKF Facebook 

tekst: Katarzyna Pyrek