contact us

Use the form on the right to contact us.

You can edit the text in this area, and change where the contact form on the right submits to, by entering edit mode using the modes on the bottom right.

         

123 Street Avenue, City Town, 99999

(123) 555-6789

email@address.com

 

You can set your address, phone number, email and site description in the settings tab.
Link to read me page with more information.

DO YOU KNOW

Pani Parasolka, czyli kulturowa przyjaciółka o niejednoznacznym wydźwięku

Aga

Okładka lipcowego wydania magazynu Vogue

W upalne dni czy w szarugę. Przyjaciółka kobiety, a może mężczyzny?

Chroni przed deszczem, osłania przed słońcem.

Swym kształtem przypomina baldachim roślinności, gdyż koncepcja powstania parasolki zrodziła się z inspiracji liśćmi, które niegdyś pełniły funkcję ochronną.

Swą historią sięga odległych czasów.

Już w starożytności przybierała ona różne formy, zachwycała bogatą organiczną gamą kolorystyczną. Choć, materiały z jakich była wykonana – liście palm, pióra, skóra – nie przypominają obecnych, spełniała ona oczekiwane wymogi. Użytkowana tylko przez rodzinę królewską i szlachtę oraz przywódców religijnych. Niesiona przez niewolnika nad głową kobiety stanowiła luksusowy dodatek, który dodawał dostojeństwa.

June Allyson na okładce kwietniowego wydania magazynu Photoplay z roku 1945

Chociaż w średniowieczu zwyczaj noszenia parasolki zaniknął, nie został on zapomniany.

Okres renesansu to czas, kiedy zamysł ten powrócił do łask.

W okresie baroku moda na bladość skóry zwyciężyła, a z nią parasolka stała się nieodłącznym akcesorium kobiety.

Wówczas popularność zyskały parasolki wykonane z jedwabiu i innych szlachetnych surowców – najprawdopodobniej pod wpływem kultury chińskiej.

Instagram: @deep_sorrow

Coś za coś. Początkowo parasolki nie pełniły jedynie funkcję ochrony przed słońcem, gdyż materiały z jakich zostały wykonane nie były wodoodporne.

Początkowo wyśmiewana przez mężczyzn, jednak kiedy w 1790 roku w Anglii zaczęto je reklamować i solidnie wykonywać - parasolki zyskują męską aprobatę.

Parasolki do wynajęcia - takie praktyki miały miejsce w wieku XVIII. Wtenczas w życie wchodzą wodoodporne parasolki wykonane z naoliwionego zielonego jedwabiu.

Kampania reklamowa Ovadia & Sons na sezon jesień 2012

W Chinach natomiast parasolka była wyznacznikiem klasy społecznej, jak również obecna była przy licznych ceremoniach. Tradycyjna, z bogatą dekoracją malarską, wykonana z papieru przy jednoczesnym zabezpieczeniu go woskiem i lakierem.

Obecna jest również w kościele katolickim w różnych ceremoniach religijnych jak i w obrzędach kościoła prawosławnego, gdzie używana jest w celu oddania czci ważnej osobie.

Instagram: @blueskieschatt

Kiedyś stanowiła synonim luksusu, teraz to nieodłączny przedmiot codziennego użytku, na który każdy może sobie pozwolić.

Postęp technologiczny ulega ciągłym zmianom i jest udoskonalany. Bogactwo kształtów, kolorów, funkcji na jakie możemy sobie obecnie pozwolić sprawiły, iż 10 lutego ogłoszony został narodowym dniem parasolki.

Polub nasz fanpage na FB: DYKF Facebook

tekst: Aga Gniłka

Okładka kwietniowego wydania magazynu BAZAAR z roku 1948

Instagram: @mooresey100