contact us

Use the form on the right to contact us.

You can edit the text in this area, and change where the contact form on the right submits to, by entering edit mode using the modes on the bottom right.

         

123 Street Avenue, City Town, 99999

(123) 555-6789

email@address.com

 

You can set your address, phone number, email and site description in the settings tab.
Link to read me page with more information.

DO YOU KNOW

Pantone - królestwo kolorów

Jagoda Lisiak

Kolor roku 2017 wg Pantone - greenery/Instagram: @pantone

Kolorem roku 2017 według firmy Pantone będzie greenery, bądź bardziej profesjonalnie Pantone 15-0343. Ten żółto-zielony odcień kojarzy się z wiosną, pozytywną energią i odmłodzeniem. 

Chyba większość osób zainteresowanych tematem mody zastanawiała się jak to jest że w danym sezonie jeden kolor lub odcień jest modny a w następnym jego miejsce zajmuje zupełnie inny. Jak to jest ze projektanci potrafią przewidzieć w jakim kolorze stworzyć nową kolekcję?

Instagram: @pantone

Okazuje się, że to wszystko potrafią przewidzieć specjaliści z firmy Pantone, która powstała w 1962 roku w New Jersey. Stworzyli oni skalę Pantone, czyli system identyfikacji kolorów, które są oznaczane numerami. Podstawowa skala opisuje 1761 kolorów, które powstają poprzez zmieszanie 18 pigmentów.

Dzisiaj firma Pantone ma olbrzymi wpływ na prawie wszystkie branże - od sztuki i grafiki zaczynając, a kończąc na kolorach ścian. Firma bada również  wpływ kolorów na procesy myślowe, reakcje i emocje ludzi. Ciekawym faktem jest, że kolor napędza gospodarkę i w 65% odpowiada za decyzje o zakupie danego produktu.

Instagram: @pantone

Każdego roku produkty Pantone są sprzedawane do ponad 100 krajów. Istnieje również Instytut kolorów Pantone, którego dyrektorem wykonawczym jest Leatrice Eiseman, w którym firmy mogą zasięgnąć porady na temat tego jaki kolor będzie najbardziej pasował i zrobi największe wrażenie np. w danej scenie filmu.

Wybór i ogłoszenie koloru roku to bardzo złożony proces, na który potrzeba czasu. Eksperci podróżują po świecie i obserwują ludzi i otoczenie, wystawy, pokazy mody, ulice. Szukają inspiracji, bo kolor musi mieć też wpływ na styl życia odbiorców. Dzięki temu, wiemy już, że w nadchodzącym roku kolor na który należy zwrócić baczną uwagę to greenery. Zobaczymy czy to on właśnie będzie dominował na wybiegach, we wnętrzarstwie czy na Instagramie.

Polub nasz fanpage na FB: DYKF Facebook

 

Tekst: Joanna Dudek

Instagram: @pantone