contact us

Use the form on the right to contact us.

You can edit the text in this area, and change where the contact form on the right submits to, by entering edit mode using the modes on the bottom right.

         

123 Street Avenue, City Town, 99999

(123) 555-6789

email@address.com

 

You can set your address, phone number, email and site description in the settings tab.
Link to read me page with more information.

DO YOU KNOW

Pióra Hollywood

Katarzyna Pietrewicz

Hedy Lamarr w pawiej pelerynie/Instagram @songbirdjimi

Utrzymanie się na szczycie wymaga wielu poświęceń i kompromisów. Najsłynniejsza kostiumograf w historii Hollywood – Edith Head – nie raz przekonała się o tym na własnej skórze.

Mimo iż otrzymała Oscara za najlepsze kostiumy do filmu Samson i Delilah współpracę z reżyserem filmu – Cecil B. DeMillem – wspominała zawsze z niesmakiem. Chodziło zwłaszcza o jedną z najsłynniejszych kreacji pokazanych w filmie - ozdobioną pawimi piórami pelerynę, którą miała na sobie aktorka Hedy Lamarr i która nie była pomysłem Edith.

Head, znana z zachowywania autentyczności historycznej tworzonych przez siebie kostiumów, uparcie twierdziła, że takie pióra nie istniały w regionie, w którym toczyła się akcja filmu. Reżyser pozostał jednak nieugięty, twierdząc, że na pewno tam były i zasugerował, żeby Head sama nazbierała piór z jego rancza i stworzyła piękną pelerynę. 

Nie mogąc przekonać DeMilla, kostiumograf razem ze swoim zespołem przekopała się więc przez ponad 2000 piór, które pawie zrzuciły podczas linienia w posiadłości reżysera.

W późniejszych latach zawsze z drwiną odnosiła się do pytań na temat filmu i chowała urazę do DeMilla i jego krzykliwego stylu, zwłaszcza od czasu, kiedy po premierze filmu pewien archeolog udowodnił, że reżyser jednak nie miał racji.

Polub nasz fanpage na FB: DYKF Facebook


tekst: Katarzyna Pietrewicz

Edith Head/Instagram @cynthiasummers