contact us

Use the form on the right to contact us.

You can edit the text in this area, and change where the contact form on the right submits to, by entering edit mode using the modes on the bottom right.

         

123 Street Avenue, City Town, 99999

(123) 555-6789

email@address.com

 

You can set your address, phone number, email and site description in the settings tab.
Link to read me page with more information.

DO YOU KNOW

Mademoiselle Grès, czyli wielka pomyłka Vogue'a

Katarzyna Pyrek

Okładka Vogue z października 1932 roku

W dwudziestoleciu międzywojennym prym wiodły cztery kobiety.

Coco Chanel. Madeleine Vionnet. Elsa Schiaparelli. Jeanne Lanvin.

I wydawać się mogło, że na firmamencie mody nie było miejsca dla kolejnej kobiety...

Młoda Paryżanka Alix Grès marzyła o tym żeby zostać rzeźbiarką, jednak nie był to zawód opłacalny. Biorąc sprawy w swoje ręce postanowiła zostać krawcową, co pozwoliłoby jej zarobić na studia rzeźbiarskie.

Okładka Vogue z 1932 roku.

Okładka Vogue z 1932 roku.

Po kilku miesiącach od ukończenia szkolenia stworzyła kreacje z sukna pokrzywkowego. Pewna swoich umiejętności zapukała do drzwi Michaela de Brunhoffa, ówczesnego wydawcy Vogue’a. Ten jednak odesłał ją z kwitkiem wyśmiewając projekty.

Francuzka jednak nie poddała się.

Zaczęła tworzyć kreacje na zamówienie dla miłośniczek mody. Jedna z nich, kilka tygodni później, przybyła w projekcie Grès do biura wydawcy Vogue’a, który zachwycił się udrapowaną, błękitną suknią z żorżety.

Okładka Vogue z października 1932 roku/

Brunhoff sądził, że jest to model Madeleine Vionnet, która specjalizowała się w zwiewnych kreacjach stworzonych bez szwów. Jak wielkie było jego zdziwienie, gdy okazało się, że projekt wyszedł spod rąk młodziutkiej Alix Grès.

Wydawca zlecił jej stworzenie pięciu kreacji, które w 1932 roku pojawiły się na łamach francuskiego Vogue’a. Był to początek kariery młodej Paryżanki.

Alix Grès stworzyła markę Mademoiselle Grès. Cecha charakterystyczną jej twórczości był grecki styl, a wieczorowe suknie z dżerseju przeszły do legendy mody.


Polub nasz fanpage na FB: DYKF Facebook

opracowanie: Katarzyna Pyrek

Okładka Vogue z lipca 1932 roku