contact us

Use the form on the right to contact us.

You can edit the text in this area, and change where the contact form on the right submits to, by entering edit mode using the modes on the bottom right.

         

123 Street Avenue, City Town, 99999

(123) 555-6789

email@address.com

 

You can set your address, phone number, email and site description in the settings tab.
Link to read me page with more information.

DO YOU KNOW

Samurajska zbroja – funkcja i wydźwięk w świecie mody

Aga

Miranda Kerr na okładce magazynu Vogue Japan - listopad 2014

Uznana za dzieło sztuki rzemieślniczej. Wyjątkowa budowa, dekoracyjność oraz nieprzeciętne przesłanie sprawiło, iż otoczona została kultem.

Dawniej samurajska zbroja pełniła funkcję ochronną. Obecnie jest inspiracją dla wielu projektantów, którzy wykorzystują w swoich kolekcjach przede wszystkim jej formę wizualną.

Noszona przez samuraja (wojownika służącego najwyższym dostojnikom japońskim), którego charakteryzował nie tylko ubiór, ale i styl uczesania. Włosy upięte na czubku głowy, wygolone nad czołem i z przodu. Strój samuraja składał się ze spodni hakama, kamizelki kamishimo, na której znajdował się kamon – herb klanu – oraz innych uzupełnień, takich jak amulet szczęścia znajdujący się na szyi.

Okładka książki 'Samuraje' Mitsuo Kure

Podstawowy model samurajskiej zbroi składał się z modułów chroniących szyję, ramiona, klatkę piersiową, podbrzusze, nogi i stopy. Elementy te, głównie metalowe, pokrywane były skórą lub lakierowane i łączone za pomocą grubych skórzanych bądź jedwabnych pasów. Taśmy te – o bogatej kolorystyce – stanowiły element dekoracyjny. Strój ten początkowo przyjął postać pudełka przypominającego pancerz, który składał się z metalowych blaszek. Uzupełnieniem górnej części były stalowe narękawniki, natomiast do osłony nóg stosowano bardzo mocno przylegające nagolenniki.

Instagram: @zonulesofzinn

O statusie wojowników świadczyła samurajska szabla katana i krótki miecz wakizashi, które funkcjonowały tylko w połączeniu ze sobą. Nakazem, jaki obowiązywał samurajów, było noszenie przy sobie tegoż kompletu.

Kluczowym materiałem, z jakiego wykonana została zbroja, była skóra. Używano jej zarówno jako łącznika, jak również jako część zasadniczą pancerza. Aby uzyskać odpowiednią sztywność poszczególne fragmenty usztywniane były żelaznymi i stalowymi elementami. W celu utrwalenia tego efektu dodatkową warstwę stanowił lakier.

Instagram: @zonulesofzinn

Cała konstrukcja miała niezwykle uniwersalny charakter.

Ze względu na łączone elementy, które były się ruchome, każdy z łatwością mógł idealnie dopasować ją do kształtu ciała bez względu na gabaryty japońskiego wojownika.

Wielokrotnie ich twarze przysłonięte były maskami, które oprócz roli ochronnej miały także przerazić wroga za pomocą demonicznego wyrazu twarzy.

Nie można również zapomnieć o hełmie charakteryzującym się różnorodnością kształtów i form.

Kolekcja domu mody Balmain na sezon jesień-zima 2014/Instagram: @balmainparis

Obecnie wielu artystów skłania się ku japońskiemu stylowi. Przekaz, jaki niesie ze sobą zbroja, doskonale wychwyciły takie domy mody jak: Balmain, Givenchy, Gareth Pugh i Ivana Pilja.

Projektanci proponują świeże spojrzenie i własną wizję samuraja. Inspirują się formą i kształtami, ale ich nie odtwarzają. Choć współcześnie stosowane materiały nie przypominają tworzyw, z jakich pierwotnie wykonywane były zbroje, to ich odpowiedniki doskonale oddają ducha historii. Dzięki znakomitej stylizacji, umiejętnie dobranym dodatkom dzisiejsza moda jest w stanie wykreować zjawiskowy wizerunek rodem z epok wcześniejszych.

Polub nasz fanpage na FB: DYKF Facebook

tekst: Aga Gniłka

Instagram: @givenchyofficial

Instagram: @zonulesofzinn