contact us

Use the form on the right to contact us.

You can edit the text in this area, and change where the contact form on the right submits to, by entering edit mode using the modes on the bottom right.

         

123 Street Avenue, City Town, 99999

(123) 555-6789

email@address.com

 

You can set your address, phone number, email and site description in the settings tab.
Link to read me page with more information.

DO YOU KNOW

Śmiercionośna krynolina

Katarzyna Pietrewicz

Krynolina z około 1860 roku

Nigdy nie było w modzie bardziej seksownego wynalazku. To było niesamowite - móc wejść do pokoju i zajmować prawie 2 metry powierzchni - Vivienne Westwood

Kobiety na przestrzeni wieków znosiły różne dziwne wynalazki, które pozwalały im lepiej wyglądać. W latach 40. XIX wieku ogromną popularność zaczęła zdobywać krynolina, czyli stelaż z metalowego drutu i taśm, który miał za zadanie nadawać spódnicy odpowiedni kształt.

Krynolinomania opanowała wszystkie warstwy społeczne. Było to możliwe dzięki rewolucji przemysłowej, która znacznie obniżyła koszt produkcji nowego wynalazku mody.

U szczytu swojej popularności jej średnica wynosiła nawet 1,82 m! Powodowało to liczne zagrożenia związane z możliwością potknięcia się, wkręcenia stelażu ze spódnicą w szprychy, zaczepienia o meble lub też po prostu przy silnym podmuchu wiatru przewrócenia się.

Okładka Vogue India

To jednak jej łatwopalność sprawiła, że zyskała sławę śmiercionośnego wynalazku mody. The New York Times opisał w 1858 roku przypadek kobiety z Bostonu, która zginęła na skutek oparzeń, których doznała po tym, jak jej krynolina zajęła się ogniem od paleniska.

W samej Wielkiej Brytanii między 1850 a 1860 rokiem zanotowano ok 3 000 przypadków śmierci związanych z  łatwopalnością krynoliny. 

Ten śmiercionośny wynalazek mody pod koniec 1860 roku zaczął tracić swoją popularność, chociaż do końca nie zniknął za świata mody.
Obecnie można ją spotkać głównie w kolekcjach ślubnych, choć pojawia się także na wybiegach u największych projektantów takich jak Alexadner McQueen czy Dolce&Gabanna.


Polub nasz fanpage na FB:
DYKF Facebook

tekst: Katarzyna Pietrewicz

Suknia z XIX wieku z krynoliną