contact us

Use the form on the right to contact us.

You can edit the text in this area, and change where the contact form on the right submits to, by entering edit mode using the modes on the bottom right.

         

123 Street Avenue, City Town, 99999

(123) 555-6789

email@address.com

 

You can set your address, phone number, email and site description in the settings tab.
Link to read me page with more information.

DO YOU KNOW

Style w ubiorze współczesnym

Adrianna Jannasz

Kampania Gucci wiosna/lato 2016

„Moda przemija, styl pozostaje” - tak mawiała Gabrielle Coco Chanel. Jednak mówiąc to miała na myśli własny, wyrobiony styl, który charakteryzuje daną osobę. Nie każdemu dane jest mieć styl. Styl to kwestia osobowości, wyczucia i smaku. A definicja stylu według słownika to już zupełnie inna historia… 

W słowniku odzieżowym Zbigniewa Parafianowicza definicja stylu brzmi - „Zbiór cech charakteryzujących ubiór lub grupę ubiorów w danym okresie. We wzornictwie odzieży stosuje się ten termin również do określenia kierunku mody. We współczesnej modzie odzieżowej występują trzy zasadnicze style ubioru: klasyczny, sportowy i awangardowy. Często styl ubioru jest związany z nazwiskiem jego twórcy, np. styl Chanel.”

Do stylów, które wymienił Parafianowicz dołącza również styl romantyczny. Wszystkie style są niezwykle pojemne i każdy z nich ma swoje odmiany, które zależą od źródła inspiracji.

Kampania Bally wiosna/lato 2012

Zacznijmy od stylu klasyczno-eleganckiego. Styl klasyczny jest ponadczasowy, uniwersalny i obecny w modzie od niepamiętnych czasów. Został zapoczątkowany z chwilą zaadaptowania ubiorów męskich dla kobiet. Jego charakterystyczne cechy to elegancja, prostota kroju i detale, które zostały ograniczone do minimum (kołnierze, kieszenie, guziki). Typowymi ubiorami dla tego stylu są: żakiety, płaszcze dyplomatki, marynarki, wydłużone spodnie typu męskiego, bluzki koszulowe, proste spódnice. Ubrania wykonane są ze szlachetnych i niegniotących się tkanin – np. z wysokojakościowej odmiany wełny. Kolorystyka w tym stylu jest stonowana. Dominują spokojne barwy. Jedyne wzory, które występują to pionowe, drobne pasy i prążki. Styl może mieć charakter dzienny lub wizytowy.

Kampania Hugo Boss jesień/zima 2013/2014

Styl sportowy to przede wszystkim ubrania wygodne, funkcjonalne, które nadają się do noszenia na co dzień, a nie tylko na siłownię. Inspiracje do stworzenia stylu zostały zaczerpnięte z różnych dyscyplin sportu takich jak jazda konna czy gra w tenisa, ale również i ze stylu marynarskiego, motocyklowego czy safari. Do typowych ubiorów sportowych zalicza się: jeansy, trencze, sukienki szmizjerki, spódnice jeansowe, parki, leginsy, kurtkę typu kanadyjka (kurtka sportowa wzorowana na kurtce munduru armii kanadyjskiej), szorty itp. W tym stylu występuje większa ilość detali - zapięcia, rzepy, pagony, kaptury, aplikacje. Ubrania wykonane są z tkanin, które sprzyjają komfortowi – z bawełny, dzianiny, materiałów elastycznych.

Kampania Levi's wiosna 2015

Styl romantyczny. Podstawowymi określeniami tego stylu jest kobiecość i nostalgia. Inspiracje, które przyczyniły się do stworzenia tego stylu to moda retro, ludowa, egzotyczna, orientalna, etniczna, a nawet i „na gwiazdę filmową”. Części składowe tego stylu to ubrania o formach lekkich, płynnych i fantazyjnych - spodnie szarawary, sukienki nadające się na każdą okazje, spódnice - solejki i kilty. Tkaniny są delikatne, cienkie i lekkie - jedwabie, szyfony, koronki. 

Kampania Chloe wiosna/lato 2015

Styl awangardowy – pozornie nie nadaje się do noszenia na co dzień. Wszystko zależy od tego kto ubiera się w tym stylu. Artysta czy przedstawiciel mody lub showbiznesu styl awangardowy może nosić na co dzień. Pracownik biura – nie. Styl awangardowy to styl z charakterem - mocny, udziwniony, o formach asymetrycznych, lubi szokować, wybiega w przyszłość. Przeznaczony dla ludzi odważnych. Projektanci tworzą ubrania tego typu, by wyrazić siebie i wizję mody. Sięgają po najbardziej wyszukane formy i tkaniny, które mają zmultiplikować efekt. Awangarda w stroju oparta jest na kontrastach, z wykorzystaniem najnowszych technologii. 

Instagram: @viktor_and_rolf

Instagram: @viktor_and_rolf

Polub nasz fanpage na FB: DYKF Facebook

 

Tekst: Adrianna Jannasz