contact us

Use the form on the right to contact us.

You can edit the text in this area, and change where the contact form on the right submits to, by entering edit mode using the modes on the bottom right.

         

123 Street Avenue, City Town, 99999

(123) 555-6789

email@address.com

 

You can set your address, phone number, email and site description in the settings tab.
Link to read me page with more information.

DO YOU KNOW

Surrealistyczna moda w Związku Radzieckim

Jagoda Lisiak

Vogue US - 15.06.1936

Radziecki dyktator i projektantka surrealistycznej mody. Polityk i artystka. Rosjanin i Włoszka.  W roku 1935 doszło do zetknięcia dwóch przeciwległych światów. Józef Stalin nawiązał kontakt z Elsą Schiaparelii i zlecił jej wykonanie kolekcji ubrań dla radzieckich kobiet pracujących.

Była to kolekcja kapsułowa. Schiaparelii mówiła, że składała się ona z czarnej sukienki zestawionej z białą koszulą oraz czerwonego płaszcza na czarnej podszewce. Do tego długie czarne rękawiczki i beret pod kolor.

Podobnie jak w PRL, radziecka moda przechodziła różnego rodzaju komisje, zanim trafiła do sprzedaży. Ubrania projektantki z Zachodu nie były wyjątkiem. Egzaminu nie zdały. Eksperci odrzucili kolekcję, ponieważ ich zdaniem była zbyt... przeciętna. Zarzuty tyczyły się również kieszeni płaszcza. Zdaniem komisji były zbyt duże i mogłyby przyciągać złodziei. 

Wszystko to odbywało się po cichu. Obywatele nie wyczekiwali zachodniej mody. Nie wiedzieli, że takową mogliby nosić. Prawdopodobnie gdyby nie Jennie Lee, nikt nie dowiedziałby się o rozmowach Stalina i Schiaparelli. Lee usłyszała o tym przypadkiem. Udało jej się wówczas trafić na rysunki projektów Schiaparelii. Zostały opublikowane w londyńskim Daily Express 26 marca 1936 roku. Radziecka prasa milczała. 

Polub nasz fanpage na FB: DYKF Facebook

 

Tekst: Natalia Wąsik