contact us

Use the form on the right to contact us.

You can edit the text in this area, and change where the contact form on the right submits to, by entering edit mode using the modes on the bottom right.

         

123 Street Avenue, City Town, 99999

(123) 555-6789

email@address.com

 

You can set your address, phone number, email and site description in the settings tab.
Link to read me page with more information.

DO YOU KNOW

Tartan - nie tylko dla Szkotów

Jagoda Lisiak

Moschino jesień-zima 2013/14

Tartan klanowy to wełniany, kraciasty materiał głównie kojarzony ze Szkocją i zamieszkałą tam ludnością. Jest to element wpisujący się w kulturę tego kraju jednak nie tylko Szkoci go noszą. 

Słowo tartan pochodzi od francuskiego tiretaine bądź tertaine co oznacza mieszankę lnu i wełny. 

Pierwszy kawałek materiału, który udało się zachować, służył jako ściereczka i pochodzi z III wieku naszej ery. Natomiast do XVIII wieku tkanina nie była ściśle określona. Najpierw tartan używany był tylko przez szkockich górali. Dopiero w późniejszych czasach zaczęło się z nim identyfikować więcej osób, stał się symbolem danych klanów, miast czy hrabstw. 

Tommy Hilfiger Holiday 2011 

Wraz z rozwojem cywilizacji zaczęto tworzyć tartany na różne okazje. Inne zakładano na wojnę, różniły się też w zależności od regionu. 

Tartan na przestrzeni lat zmieniał swoje kolory. Początkowo stosowano tylko brąz, biel i zieleń. Z czasem gdy paleta barw się poszerzała wprowadzano nowe odcienie, miksując je na wiele sposobów. 

Missoni jesień-zima 2015

Obecnie tartany są bardzo popularną tkaniną. Na świecie istnieją specjalne organizacje, które rejestrują nowo powstałe wzory. 

Szkoci stworzyli nawet dla Polaków wyjątkowy wzór swojej narodowej tkaniny. Niebiesko-czerwona krata zarejestrowana jest po numerem 3156 i nazwana po prostu „Polish”. 

Tkaniną w kratę zachwyciło się już wielu projektantów. Ubrania uszyte z tego materiału można podziwiać w kolekcjach takich marek jak Ralph Lauren, Dolce&Gabbana, Moschino, Topman, Missoni, Chanel czy Tommy Hilfiger. 

Najbardziej znaną częścią garderoby wykonaną z tartanu jest kilt czyli szkocka spódniczka. Szyte są również spodnie, koszule czy płaszcze oraz dodatki urozmaicające stylizacje. 

Polub nasz fanpage na FBDYKF Facebook


Tekst: Jagoda Lisiak