contact us

Use the form on the right to contact us.

You can edit the text in this area, and change where the contact form on the right submits to, by entering edit mode using the modes on the bottom right.

         

123 Street Avenue, City Town, 99999

(123) 555-6789

email@address.com

 

You can set your address, phone number, email and site description in the settings tab.
Link to read me page with more information.

DO YOU KNOW

Teddy girls & Teddy boys

Katarzyna Pyrek

Okładka filmu Nowhere Boy

Wykończone II wojną światową Europa i Stany Zjednoczone potrzebowały oderwania od często ciężkiego życia codziennego. Zapanował tryumf młodości, a przykładem idealnego młodzieńczego stylu życia byli Amerykanie i Brytyjczycy.

I to właśnie na wyspie Starego Kontynentu, na początku lat 50. XX wieku, narodziła się subkultura o nazwie tedds, w której skład wchodzili: teddy girls i teddy boys. Pierwsze jej podrygi rozpoczęły się w Londynie, nie opanowali oni jednak żadnego konkretnego miasta, czy dzielnicy. Subkultura za to rozpowszechniła się w całej Wielkiej Brytanii.

Większe ich grupy znajdowały się w Manchesterze i Liverpoolu, a jednym z przedstawicieli teddy boys był przyszły lider zespołu The Beatles John Lennon. Teddsi najczęściej pochodzili z klasy robotniczej. Nie znosili edukacji, za to uwielbiali młodzieżowe kino i rock & roll , który stał się znakiem rozpoznawczym teddy girls i teddy boys. Nie stronili od bijatyk, dlatego często uważani byli za chuliganów. Sami twierdzili, że w ten sposób wyrażają siebie.

Kampania DKNY wiosna-lato 2015 inspirowana teddy girls

Dziewczyny, czyli teddy girls, lubowały się w podwiniętych jeansach, najlepiej o kroju rurek, i pantoflach na płaskiej podeszwie. Głównym punktem stylizacji była marynarka, a jej dopełnieniem nonszalancko przewiązane muszki bądź krawaty. Bardziej eleganckie teddy girls nosiły espadryle, kapelusze, które zestawiały z neoedwardiańskimi, męskimi ubiorami. Panie zawsze wiązały włosy, a fryzura dłuższa niż do ramion praktycznie nie istniała.

Zaś panowie, tak jak i kobiety, uwielbiali koszule w kratę, długie marynarki i płaszcze, które zestawiali z rurkami. Często ubierali się też w aksamitne stroje. Włosy, gęste i dość długie, stawiali na sztorc.

Do teddsów należały lata 50. ubiegłego wieku, później zostali wyparci przez dzieci kwiaty.


Polub nasz fanpage na FB: DYKF Facebook

tekst: Katarzyna Pyrek

Okładka filmu Nowhere Boy