contact us

Use the form on the right to contact us.

You can edit the text in this area, and change where the contact form on the right submits to, by entering edit mode using the modes on the bottom right.

         

123 Street Avenue, City Town, 99999

(123) 555-6789

email@address.com

 

You can set your address, phone number, email and site description in the settings tab.
Link to read me page with more information.

DYK

Tyle wniosła do mody - Vionnet

Anna Puslecka

Madeleine Vionnet w swojej pracowni, ok. 1923 r.

„Wyobrażałam sobie ją i tworzyłam śniąc. Aby wreszcie, po poszukiwaniach, skończyć trzymając w dłoniach” - mawiała o swoich sukniach Madeleine Vionnet.


Zwana przez wielu królową projektantów, madame Vionnet była rodowitą Francuzką. Okres jej świetności przypadał na czas, w którym władzę nad paryską modą przejęły kobiety.

W międzywojniu prócz Madeleine Vionnet gustem Europy rządziły Coco Chanel, Elsa Schiaparelli oraz Jeanne Lanvin.

Madeleine Vionnet w swojej pracowni

Madeleine Vionnet zasłynęła jak królowa bias cut, techniki cięcia materiału po przekątnej, w poprzek włókien. W odróżnieniu od innych projektantów nie szkicowała projektów na papierze, lecz tworzyła je na 80-centymetrowym manekinie-lalce, jako projekcję swoich myśli i snów.
Zarówno manekin jak i krój ze skosu umożliwiał jej „żywe” tworzenie drapowań w nieskończonej liczbie kombinacji, a tym samym podkreślenie konturów ciała. Dzięki czemu jej suknie zachwycały swoją płynnością przy każdym ruchu.

Projekt Madeleine Vionnet

Vionnet zrezygnowała z gorsetów, szwów oraz zapięć.
Francuzka wszystkie swoje projekty tworzyła na bazie trzech kształtów: koła, kwadratu i prostokąta, przez co zyskała miano „architekta wśród projektantów”.

Zasłynęła jako pierwsza twórczyni sukien inspirowanych kulturą starożytnej Grecji. Nieobce w jej twórczości były również wpływy kultury japońskiej w postaci kimona.


Christian Dior powiadał, że „nikt nigdy nie poniósł sztuki krawieckiej dalej niż Vionnet”,  a Azzedine Alaïa, który opiera się na dziedzictwie Madeleine Vionnet stwierdził, że „jest ona źródłem wszystkiego”.

Madeleine Vionnet


Sama madame Vionnet powiadała, że „gust jest uczuciem, które pozwala określić różnicę pomiędzy tym co piękne, a tym co jedynie spektakularne.”

I właśnie w guście tkwi sekret Francuzki.


tekst: Katarzyna Pyrek