contact us

Use the form on the right to contact us.

You can edit the text in this area, and change where the contact form on the right submits to, by entering edit mode using the modes on the bottom right.

         

123 Street Avenue, City Town, 99999

(123) 555-6789

email@address.com

 

You can set your address, phone number, email and site description in the settings tab.
Link to read me page with more information.

DYK

Skąd nazwa Birkin bag?

Ewa Pestkowska

Kampania Hermes

Kto i w jakich okolicznościach staje się ikoną mody? Co trzeba zrobić, jakich rzeczy dokonać, aby projektant inspirując się daną osobą użył jej imienia bądź nazwiska jako nazwy swoich projektów? Często jest to po prostu zrządzenie losu. Tak było w przypadku Jane Birkin - angielskiej aktorki i piosenkarki, jednak najbardziej kojarzonej z Francją.

Jane Birkin na okładce Vogue Paris, 1970

Można się zastanawiać, dlaczego najbardziej kultowa torebka na świecie od Hermes nosi nazwę Birkin? Otóż w 1981 roku ówczesny dyrektor domu mody Hermes Jean-Louis Dumas zajął miejsce w samolocie z Paryża do Londynu tuż obok młodej Brytyjki. Przepełniona różnymi przedmiotami wikilinowa torba pasażerki (a była nią właśnie Jane Birkin) nie wytrzymała ciężaru. Jane zaczęła się skarżyć swojemu współtowarzyszowi podróży jak ciężko jest jej znaleźć odpowiednich rozmiarów skórzaną weekendową torbę. I stało się. Dziś model Birkin pochodzący z roku 1982 jest kultowym symbolem i marzeniem każdego fana mody - niekiedy osiąga cenę nawet 150 tys. dolarów.

Kampania Hermes

Jeansy i białe t-shirty, sukienki mini, koszule z podwiniętymi rękawami, wiklinowe torby - to tylko kilka z elementów już charakterystycznego, nonszalanckiego stylu ikony francuskiego wybrzeża lat 70. Charakterystyczna grzywka i świeża twarz to do dziś niedościgniony wzór piękna wielu Francuzek.

Jane Birkin na okładce Vogue Paris, 1969

Do ogromnej popularności Jane przyczyniła się również znajomość z twórcą Serge'em Gainsbourgiem czy udział w filmach wraz z Brigitte Bardot.

Okładka płyty "Je t'aime…moi non plus" Serge'a Gainsbourg'a

Jane powróciła do świata mody w marcu tego roku biorąc udział w kampanii Saint Laurent, do której zdjęcia zrobił Hedi Slimane, przedstawiając francuską ikonę na czarno-białych fotografiach i w garniturze.  

Polub nasz fanpage na FB: DYKF Facebook

 

Tekst: Ewa Pestkowska

Kampania Saint Laurent Le Smoking, 2015