contact us

Use the form on the right to contact us.

You can edit the text in this area, and change where the contact form on the right submits to, by entering edit mode using the modes on the bottom right.

         

123 Street Avenue, City Town, 99999

(123) 555-6789

email@address.com

 

You can set your address, phone number, email and site description in the settings tab.
Link to read me page with more information.

FOLLOW DESIGNERS

Uli Richter – wystawa w Kunstgewerbemuseum

Jagoda Lisiak

Fot. Natalia Wąsik

Od drugiego grudnia w Kunstgewerbemuseum zobaczyć można wystawę przedstawiającą twórczość Uliego Richtera. Berlin świętuje dziewięćdziesiąte urodziny projektanta.

Wystawa analizuje Richtera jako twórcę mody i nauczyciela akademickiego. Choć moda w jego życiu pojawiła się przypadkiem, a największą jego pasją było nauczanie, w latach pięćdziesiątych zwrócił na Berlin oczy świata zachodniej mody.

Fot. Natalia Wąsik

Uli Richter odkrył modę    

Rodzice Richtera prowadzili drogerię. Syn zamierzał pójść w ich ślady, lecz plany przerwała wojna. Jako dziewiętnastolatek trafił do niewoli amerykańskiej. Atropia płuc uniemożliwiła mu podjęcie studiów chemicznych, próbował swych sił jako tłumacz, lecz ostatecznie skończył szkołę dla handlarzy tekstyliów.

Jego droga do projektowania odzieży była długa – zaczynał jako wolontariusz w domach towarowych. Na tej samej zasadzie pracował na paryskim tygodniu mody, gdzie asystował przy pokazach między innymi Givenchy i Balenciagi. Pierwszą kolekcję pokazał w roku 1959. Zachodni Berlin był niejako oknem na świat. W latach sześćdziesiątych moda Richtera prezentowana była również w Monaco, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych, a od roku 1970 również w Japonii.  

Wraz z ekspansją poszerzała się oferta. W roku 1971 pojawiły się torby i walizki z logo „Uli Richter”, a dwa lata później również linia męska. W latach osiemdziesiątych Richter podjął jednak decyzję o zamknięciu firmy i postanowił oddać się nauczaniu.

Fot. Natalia Wąsik

Nauczyciel z powołania

Z początkiem roku akademickiego 1986/87 Richter został zatrudniony w berlińskiej Akademii Sztuki. Nauka projektowania mody trwała pięć lat. Zajęcia u profesora Richtera nie były jedynie teorią haute couture. Uczelnia współpracowała z wieloma firmami odzieżowymi, umożliwiała studentom praktyki w zajmujących się modą żurnalach i wizyty w Paryżu. Projektant sam zaopatrywał studentów w materiały, na których pracowali. Brał również udział w studenckich sesjach fotograficznych organizowanych we współpracy z hamburskim studio PPS.

Wystawa pokazuje, jak duży wpływ wywarł Richter na młodszych od siebie berlińskich projektantów. W Kunstgewerbemuseum zobaczyć można projekty inspirowane jego twórczością. Wykonali je czołowi berlińscy twórcy – między innymi Michael Sonntag, William Fan i Philomena Zanetti.

Fot. Natalia Wąsik

Berlin dziękuje Richterowi za przyniesioną mu sławę i świętuje jego artystyczny dorobek projektanta. Jest to niewątpliwie dobra okazja, by bliżej zapoznać się z jego twórczością.

Wystawa potrwa do piątego marca 2017 roku. 

Polub nasz fanpage na FB: DYKF Facebook

 

Tekst: Natalia Wąsik