contact us

Use the form on the right to contact us.

You can edit the text in this area, and change where the contact form on the right submits to, by entering edit mode using the modes on the bottom right.

         

123 Street Avenue, City Town, 99999

(123) 555-6789

email@address.com

 

You can set your address, phone number, email and site description in the settings tab.
Link to read me page with more information.

FOLLOW DESIGNERS

Wielkie zmiany w wielkich domach mody w 2015 roku

Katarzyna Pietrewicz

Raf Simons dla I-D Magazine

Ilość roszad, rotacji i zmian w 2015 roku nie była tak duża jak w roku poprzednim, niemniej jednak kilka decyzji zaskoczyło i wstrząsnęło branżą mody.

Rok zaczął się od potwierdzenia przez Gucci objęcia stanowiska Dyrektora Kreatywnego marki przez Alessandro Michele, który zastąpił Fridę Giannini. Michelle współpracował z Giannini i domem mody od 2002 roku. Tchnął w markę nowe życie, a krytycy nie szczędzą mu pochwał, popierając odejście od dobrze znanego, eleganckiego i nudnego looku, na rzecz bardziej ekscentrycznego stylu boho. Jego wkład został doceniony przez British Fashion Council, która ogłosiła go projektantem 2015 roku.

Alessandro Michele/Instagram @gucci

Mniej więcej w tym samym czasie Anthony Vaccarello objął stanowisko Dyrektora Kreatywnego należącej do Versace marki Versus. Od czasów Christophera Kane’a, który w 2012 zrezygnował z pełnienia tej funkcji, to pierwsze permanentne zastępstwo.

Francuska marka Carven w marcu ogłosiła, że nie jeden, ale aż dwóch projektantów zastąpi Guillaume Henry’ego na stanowisku Dyrektora Artystycznego. Wybór padł na Alexisa Martiala i Andriena Caillaudauda. 

Peter Dundas, który rozstał się z marką Pucci, objął stanowisko Dyrektora Kreatywnego Roberto Cavalliego. Dundas powrócił tym samym do miejsca, w którym pracował w latach 2002-2005. Jego następcą u Emilio Pucci został Massimo Giorgetti. Projektant będzie dzielił swój czasu między Medialonem, gdzie nadal pracuje jako Dyrektor Kreatywny marki MSGM, a Florencją.

Peter Dundas/Instagram @peter_dundas

Sensacją okazało się odejście Alexandra Wanga z Balenciagi. Obustronna decyzja o nie przedłużeniu współpracy rozpoczęła szereg spekulacji na temat następcy Wanga. W październiku koncern Kering ogłosił, że to Demna Gvasalia, pracujący wcześniej dla Louis Vuitton i Maison Martin Margiela, został nowym Dyrektorem Kreatywnym marki. Pierwszą kolekcję zaprezentuje w marcu.

76-letni Ralph Lauren uznał, że najwyższy czas na emeryturę. Założyciel jednej z najbardziej rozpoznawalnych luksusowych, amerykańskich marek zrezygnował z funkcji CEO. 

Alexander Wang dla The Guardian 

Zmiany, które wstrząsnęły branżą miały jednak dopiero nadejść…

Najpierw Raf Simons po ponad 3, 5-letniej współpracy podjął decyzję o odejściu z Diora. Ostatnią kolekcję zaprezentował w październiku tego roku w Paryżu. Pozostawił on po sobie dziedzictwo romantycznej elegancji z twistem i wzrost sprzedaży o ponad 60% w porównaniu z rokiem 2011. To kolejny projektant, który pożegnał się z marką po Galliano, tym razem obyło się jednak bez skandalu.

Simons najprawdopodobniej skupi się chwilowo na rozwoju swojej własnej marki, gdzie projektuje męskie kolekcje. Gdzie zobaczymy go potem i kto stanie na czele jednego z największych domów mody? Na te odpowiedzi musimy jeszcze trochę poczekać.

Alber Elbaz/Instagram @alberelbaz8

Największe zaskoczenie nadeszło jednak pod koniec października. Po ponad 14-latach pracy na stanowisku Dyrektora Kreatywnego, Alber Elbaz pożegnał się z marką Lanvin. Decyzja, która była najprawdopodobniej wynikiem nieporozumień z właścicielką marki Shaw-Lan Wang oraz CEO Michèle Huiban, zszokowała świat mody. Projektantowi nie podobał się sposób prezentowania marki na rynku azjatyckim oraz podobno namawiał mocno Shaw-Lan Wang do sprzedaży swoich udziałów i powierzenia kierowania marką osobie, która będzie lepiej rozumiała jej potrzeby i kierunek rozwoju. Współpracownicy projektanta, 330 osób, byli wstrząśnięci decyzją i domagali się jego powrotu, jednak Wang pozostała nieugięta.

Wśród potencjalnych następców Elbaza wymienia się takie nazwiska jak: Olivier Rousteing, Simone Rocha, Huishan Zhang czy Joseph Altuzarra.

On sam pozostaje na krótkiej liście osób, które mogłyby objąć stanowisko Dyrektora Kreatywnego w domu mody Dior.

Czy tak się stanie? Już wkrótce poznamy odpowiedź.

Polub nasz fanpage na FB: DYKF Facebook


tekst: Katarzyna Pietrewicz

Anthony Vaccarello dla Vamp Magazine