contact us

Use the form on the right to contact us.

You can edit the text in this area, and change where the contact form on the right submits to, by entering edit mode using the modes on the bottom right.

         

123 Street Avenue, City Town, 99999

(123) 555-6789

email@address.com

 

You can set your address, phone number, email and site description in the settings tab.
Link to read me page with more information.

KWESTIA MODY

Do you know fashion?

Anna Puslecka

mat. prasowe Helmut Lang

Moda według mnie to przede wszystkim twórczość Helmuta Langa.

Wydawało się, że wszystko już straciliśmy w 2005 roku, gdy Helmut Lang ogłosił koniec swojej wieloletniej przygody z modą.

Właściwie nawet nic nie ogłaszał. Po prostu po zaprojektowaniu kolekcji SS 2005 w sile wieku odszedł na emeryturę. Bez zbędnych słów.

Oczekiwania co do wizerunku marki Helmut Lang między projektantem a koncernem Prada, któremu Austriak w 1999 roku sprzedał 51 procent udziałów, wyraźnie zaczęły być rozbieżne.

Projektant zatem obrał inny cel i całkiem rozsądnie przeszedł do świata sztuki.

Obecnie marka Helmut Lang nie należy już do koncernu Prada.

mat. promocyjne Helmut Lang

mat. promocyjne Helmut Lang

Helmut Lang natomiast rośnie w siłę jako artysta rozpoznawalny dzięki abstrakcyjnym rzeźbom, do których tworzenia używa głównie drewna.

Moda, a szczególnie moda męska, tracąc Langa tym samym straciła lojalnego sojusznika i wszechstronnego przewodnika. Helmut Lang wprowadził do mody wszystko, co od lat rozpalało kulturę Europy od lat 60-tych.

Wplątanie mody w nurt dekonstrukcji tlący się w filozofii od kilkudziesięciu lat, trwale obecny w malarstwie i obezwładniający architekturę lat 80-tych - to Austriakowi przyszło bez, wydawać by się mogło, specjalnego wysiłku.

Siła minimalizmu lat 90-tych nie wracałaby echem (zdaje się, że właśnie ponownie ją wyczuwamy) gdyby nie moda, albo raczej filozofia estetyczna, Helmuta Langa.

mat. promocyjne Helmut Lang

To zresztą on jako jeden z pierwszych projektantów tak zdecydowanie przywracał wartość modzie męskiej. W 1982 roku w czasie paryskich pret-a-porter w szereg damskich sylwetek rewolucyjnie wkomponował projekty męskiej mody. Dekonstruował nie tylko koszule, spodnie, t-shirty i bluzy.

Dekonstrukcja całego systemu to zdecydowanie większa jego zdobycz. Zresztą konfrontacja z klikami w modowym biznesie stała się dla Langa zawodowym nawykiem. Po przeszło dwóch dekadach od rozpoczęcia kariery, w 2002 roku, jako pierwszy znowu przeciwstawił się naciskom i pioniersko udostępnił on-line transmisję swoich paryskich pokazów.

mat. promocyjne Helmut Lang

Lang otworzył modę nie tylko na dialog z własnymi emocjami, ale także z emocjami społecznymi skutecznie wypieranymi przez tzw. wysoką modę. To on jako pierwszy wprowadził w oficjalny obieg mody modę uliczną ze wszystkimi jej nurtami, głównie zaś sportowym i subkulturowym.

Louise Bourgeois, amerykańska rzeźbiarka w kampanii Helmuta Langa 1997 rok

Fuzja mody i nowoczesnej sztuki to zdaje się też pomysł austriackiego projektanta, który w już w latach 80-tych kolaborował z tak wpływowymi artystami jak Jenny Holzer i Louise Bourgeois. 

Z tego otwarcia wszyscy obecnie możemy korzystać.

Twórcy ubrań z chińskiej, taniej dresówki także.

To druga strona egalitaryzmu. Ale to i tak nie szkodzi.

 

polub nasz fanpage na FB! https://www.facebook.com/doyouknowfashion

tekst: Marcin Dąbrowski - stylista, dziennikarz

autor bloga o modzie męskiej www.mrdynamo.com

mat. promocyjne Helmut Lang