contact us

Use the form on the right to contact us.

You can edit the text in this area, and change where the contact form on the right submits to, by entering edit mode using the modes on the bottom right.

         

123 Street Avenue, City Town, 99999

(123) 555-6789

email@address.com

 

You can set your address, phone number, email and site description in the settings tab.
Link to read me page with more information.

KWESTIA MODY

Stylistka stylistek - Betty Halbreich

Anna Puslecka

Betty Halbreich/ilustracja Sonia Hensler

There are different ways to be yourself, aren't there? How about by using your brain and working your way down? – Betty Halbreich
W wieku 86 lat można robić wiele rzeczy, chociaż wszystkie raczej kojarzą się z emeryturą i spokojnym spędzaniem czasu. Ale nie jej.

Betty Halbreich od ponad 40 lat pracuje w jednym z najbardziej luksusowych domów handlowych w USA – Bergdorf Goodman. Matka wszystkich stylistów ani myśli o emeryturze! Zresztą, kto by w ogóle o tym myślał, posiadając biuro z widokiem na Central Park?
O Betty stało się głośno, gdy z okazji 111. urodzin domu Bergdorf Goodman powstał dokument pt. Scatter My Ashes at Bergdorf's, w którym pojawiła się obok takich legend branży jak Marc Jacobs, siostry Olsen czy Karl Lagerfeld, a i tak skradła show swoimi błyskotliwymi uwagami i poczuciem humoru.

W 2013 wydała książkę Secrets of a Fashion Therapist: What You Can Learn Behind the Dressing Room Door, gdzie dzieli się swoją wiedzą na temat ubioru i zakupów. Książka stała się hitem w Stanach, a tysiące amerykańskich kobiet odwiedzających sklep zaczęły rozpoznawać tę „guru” ubioru.
Betty modę miała we krwi. Jej matka kochała ubrania i przekazała córce tę miłość. Jednak ojciec – dyrektor domu towarowego Mandel Brothers – nigdy nie chciał, żeby jego córka pracowała. Jej marzenia o byciu malarką szybko zostały skonfrontowane z oczekiwaniami ojca i rzeczywistością.

ilustracja Sonia Hensler

W wieku 22 lat poślubiła zamożnego biznesmena z Nowego Jorku  i została panią domu z Upper East Side. Życie towarzyskie kwitło, a głowę Betty zaprzątało nakrywanie do stołu i zakupy. Po rozpadzie małżeństwa, w wieku 40-kilku lat pierwszy raz musiała pomyśleć o pracy. Ta jednak sama ją znalazła. Podczas pewnego przyjęcia, po kilku drinkach i rozmowach, dostała stanowisko sprzedawcy w butiku projektanta Geoffrey’a Beene’a.

Beene, później bliski przyjaciel stylistki twierdził, że Betty jest jak czarodziej, który potrafi ubraniami wzbogacić każdą osobę.
Kiedy Beene otworzył butik w Bergdorf Goodman, Betty przeniosła się tam i wkrótce potem dostała posadę stylistki, oczywiście z asystentem od płatności i wszelkiej papierkowej roboty. Do dziś szczyci się tym, że nigdy nie dotknęła komputera, nie potrzebuje wysyłać e-maili i nie ma telefonu komórkowego, choć piastuje stanowisko Dyrektora Departamentu ds. Innowacji. Codziennie ma do czynienia z bywalczyniami salonów nowojorskich i gwiazdami takimi jak: Meryl Streep czy Joan Rivers.

ilustracja Sonia Hensler

Sama Patricia Field udaje się do niej po porady, chociaż Betty nie jest wielką fanką Seksu w Wielkim Mieście. Wini serial za propagowanie mody, która wydaje zgodę na założenie absolutnie wszystkiego.
Betty - mimo wieku - w dalszym ciągu jednym spojrzeniem potrafi określić rozmiar klientki. Jest jak znawca sztuki, który na pierwszy rzut oka potrafi ocenić oryginalność dzieła.

To jej dar.
Swój dzień rozpoczyna o 8.30 rano przechadzając się po piętrach sklepu. Jej szczerość i ostry język chroni klientów przed złymi wyborami. Jest w stanie zdjąć sukienkę z klientki, jeśli wie, że będzie to istna katastrofa. Zakupy z Betty to jak wizyta u terapeuty.
Nie należy do grona współczesnych stylistek/celebrytek, wciskających na siłę ubrania z logo projektantów. Twierdzi, że kobieta może dobrze wyglądać w spódnicy za 180$ i w żakiecie za 3000$.

Nigdy nie faworyzuje projektantów, nie dostaje prowizji ze sprzedaży - zadowala się samą pensją.
Zapytana kiedyś o to, czy wypada założyć tę samą sukienkę drugi raz odpowiada, że za taką cenę można ją nawet przewrócić na drugą stronę i założyć tył na przód.
Po ponad 40 latach pracy Betty wcale nie zwalnia tempa. Jest w trakcie pisania wspomnień, które Lena Dunham zamierza przenieść na ekran w formie serialu komediowego na kanale HBO. Sama zainteresowana twierdzi, że nie wzbudzałaby takiego zainteresowania, gdyby nie miała 86 lat.
Zapytana, co innego robiłaby, gdyby nie była stylistką, odpowiada wprost: „Piłabym".

Polub nasz fanpage na FB: DYKF Facebook

 

 

tekst: Katarzyna Pietrewicz
ilustracje: Sonia Hensler www.soniahensler.com

ilustracja Sonia Hensler

ilustracja Sonia Hensler