contact us

Use the form on the right to contact us.

You can edit the text in this area, and change where the contact form on the right submits to, by entering edit mode using the modes on the bottom right.

           

123 Street Avenue, City Town, 99999

(123) 555-6789

email@address.com

 

You can set your address, phone number, email and site description in the settings tab.
Link to read me page with more information.

KWESTIA MODY

Charles Frederick Worth – pierwszy projektant?

Jagoda Lisiak

Charles Frederick Worth/Instagram: @howfashionating

Worth znany jest prawdopodobnie każdemu miłośnikowi mody. Został zapamiętany dzięki rewolucji, jakiej w modzie dokonał, oraz wymyśleniu koncepcji pokazów mody. Ale czy na pewno był pierwszym projektantem?

Worth urodził się w  Bourn, w roku 1826. Jako jedenastolatek został wysłany do Londynu, gdzie uczył się fachu w Swan&Edgar oraz Lewis&Allenby. Napawając się londyńską atmosferą, spędzał długie godziny w National Gallery. Obserwacje te wywarły duży wpływ na jego późniejszą twórczość.

Mając dwadzieścia lat, Worth przeniósł się to Paryża, ówczesnego centrum świata mody. Dostał tam posadę w sklepie Gagelina. Zajmował się sprzedażą tkanin oraz odzieży. Już na tym kroku kariery można zauważyć, że legenda o pierwszym projektancie jest odrobinę naciągana. Zanim Gagelin zatrudnił Wortha, sprzedawał odzież ready-made. W przeciwieństwie do współczesnego ready-to-wear była to odzież wstępnie gotowa, dopasowywana jedynie przy zakupie do figury klientki. Sam zamysł powstawał już jednak w głowie projektantów.

Suknia The House of Worth z roku 1895; obecnie znajduje się w zbiorach Staatliche Museen zu Berlin/fot. Natalia Wąsik

Praca u Gagelina wpłynęła jednak nie tylko na zawodowe, lecz także prywatne życie Wortha. W roku 1848 w sklepie zaczęła pracować Marie Vernet. Worth wpadł wówczas na pomysł drapowania na niej tkanin, by pokazać je w ruchu. Klientkom tak się to spodobało, że niedługo potem pokazy odbywały się dwa razy w tygodniu, a modelek przybywało. Trzy lata później projektant i pierwsza modelka wzięli ślub.

Mówiąc o Worthie, warto wspomnieć, że sławę przynosiły mu nagrody zdobywane w roku 1851 (na Great Exhibition w Londynie) i 1855 (w Paryżu, na Uxposition Universelle). Z pewnością dodały mu odwagi do założenia w roku 1858 domu mody o nazwie Worth et Bobergh. Na tym pasmo sukcesów się nie skończyło – na początku lat sześćdziesiątych stał się krawcem Cesarzowej Eugenii. 

Elżbieta Bawarska została koronowana w roku 1867. Miała wówczas na sobie suknie Wortha/Instagram: @empresselisabethsisi

Mówi się o Worthie jako o ojcu haute couture. Z pewnością brzmi to dobrze, daje historykom wrażenie zarejestrowania istotnego faktu z historii mody. Należy jednak pamiętać, że w roku 1895 w spisach adresowych widniało już prawie trzysta podobnych domów mody.  Natomiast już w roku 1850 działalność rozpoczęła firma „Mme Rodger&Cie”, oferując gotową odzież dla kobiet i dzieci.

Według Jessy Krick - historyka z The Metropolitan Museum of Art – Worth stosował agresywną autopromocję, a jego nazwisko pojawiało się w wielu magazynach modowych. W ciekawy sposób pokazuje to, kwestia reklamy nie jest sprawą nową i w dużej mierze wpływa po latach na postrzeganie historii. 

Polub nasz fanpage na FB: DYKF Facebook

 

Tekst: Natalia Wąsik