contact us

Use the form on the right to contact us.

You can edit the text in this area, and change where the contact form on the right submits to, by entering edit mode using the modes on the bottom right.

         

123 Street Avenue, City Town, 99999

(123) 555-6789

email@address.com

 

You can set your address, phone number, email and site description in the settings tab.
Link to read me page with more information.

KWESTIA MODY

Cudzą chwalicie, a swojej nie znacie - moda z czasów PRL

Jagoda Lisiak

Pantofelek Kamińskiego/fot. archiwum Muzeum Narodowego w Krakowie

To ona uszyła elegancką koszulę zrobioną z jedwabnej mapy wojennej. Jej zawdzięczamy polskie odpowiedniki sukienek Diora z kolekcji New Look w szafach naszych babć oraz kolekcje etnicznych ubrań z Turcji, Indii jako znak światowej elegancji. Polka okresu PRL musiała wykazać się zaradnością i kreatywnością, aby w niełatwych czasach tworzyć trendy. Przekrój szafy z czasów Polski Ludowej można zobaczyć na wystawie “Modna i już” w Muzeum Narodowym w Krakowie. 

Taka była kobieta Polski Ludowej - zaradna, kreatywna i waleczna pogromczyni ograniczeń politycznych i rynku mody. Jak wyglądałaby ulica Polski, gdyby nie determinacja modnej Polki, aby tworzyć tu i teraz? Dla niej to była forma ekspresji wobec powojennych reguł, poprzez elegancję, o czym świadczyły wyraziste posunięcia w stylizacji. 

Sukienka jedwabna w stylu New Look/fot. archiwum Muzeum Narodowego w Krakowie

PRL to znak przemian, że to co wkładamy na siebie zależy od społeczeństwa i jego zaangażowania w tworzenie formy przekazu. Francuska moda miała wówczas przedmiotowe znaczenie, bo istotne było co można zrobić z ograniczonym dostępem do surowców, tworząc krajową historię ubioru. Wystawa pokazuje jak dobrze sobie z tym radziliśmy.  

Ten okres charakteryzuje zmiany, zamiast hasła „nie mam się w co ubrać”, kształtowała się postawa „dla każdego coś ładnego”. Ważnym elementem wystawy jest różnorodność okresów - w tym znaczenie domu mody Moda Polska, która wykreowała potrzebę luksusowego ubioru. Tworzenie dla Polaków było wyzwaniem ze względu na cenzurę prasy, słaby dostęp do surowców, jednak kto jak nie Polak poradzi sobie w trudnych warunkach. Moda Polska to nie tylko metka pierwszego domu mody u sterów zdolnych projektantów, ale też historia jej kraju. 

Sukienka mini/fot. archiwum Muzeum Narodowego w Krakowie

Dzięki paczkom z Zachodu można było zdobyć elementy garderoby, które dla zakładów szewskich, manufaktur były znakomitym przykładem. Taka forma inspirowania spowodowała wykreowanie własnej formy ekspresji jako buntu. 

Ekspozycja ma podział na modę elegancką, zimową, a nawet ślubną inspirowaną zachodnimi wpływami. Można doszukać się swetrów z motywem obrazów Picassa, torebki ze skóry rekina, ale również tkanej bluzki z resztek włóczek. 

Projekt Kariny Paroll - suknia motyl dla marki Moda Polska/fot. archiwum Muzeum Narodowego w Krakowie

Na wyróżnienie zasługuje przede wszystkim kreatywność, która budziła wyobraźnię ówczesnej ludności. Studenci tworzyli wyraziste kolekcje inspirowane kulturą, muzyką, co widoczne jest w fantazyjnych nakryciach głowy oraz kontrowersyjnych motywach zaczerpniętych z politycznych niesnasek. Warto zwrócić uwagę na jedwab, malowaną tetrę jako ekwiwalent dzisiejszych printów na t-shirtach. 

Część kobiet na pewno pamięta słynną bananową spódnicę Maryli Rodowicz, a wystawa o tym, że owa „bananówa” była artystyczną kreacją i kształtowaniem się wizerunku wokalistki.  

Dla tych, którzy urodzili się później pokazuje potencjał kraju. Wiele osób ma wątpliwości czy ekspozycja pokazuje przeciętny przekrój szafy czy tylko bogatej części społeczeństwa. Jednak warto zobaczyć jakie znaczenie miały wówczas ubrania w przeciwieństwie do dzisiejszych czasów, gdy kupujemy je w nadmiarze. Czasem warto zajrzeć do szaf mamy czy babci, aby przekonać się, że elegancja rządzi się ponadczasowymi regułami gry. 

Polub nasz fanpage na FB: DYKF Facebook

 

Tekst: Anna Rasiewicz