contact us

Use the form on the right to contact us.

You can edit the text in this area, and change where the contact form on the right submits to, by entering edit mode using the modes on the bottom right.

         

123 Street Avenue, City Town, 99999

(123) 555-6789

email@address.com

 

You can set your address, phone number, email and site description in the settings tab.
Link to read me page with more information.

KWESTIA MODY

Ekspresem do Hollywood, czyli nakrycia głowy wg Jeana Barthet

Aga

Audrey Hepburn na okładka magazynu Vintage Vogue

Z jednej strony urzekają swym unikatowym wyglądem z drugiej zaś swą prostotą ujęcia. Nakrycia głowy Jeana Barthet bez wątpienia przyniosły mu sławę.

W tamtych czasach projektowaniem kapeluszy zwykle zajmowały się kobiety. Ale Francuz stał się wyjątkiem – uprawianie zawodu modystki pozwoliło mu odnieść sukces. Tworzył nakrycia głowy dla gwiazd światowego kina.

Barthet po uzyskaniu artystycznego wykształcenia w Tuluzie wyjechał do światowej stolicy mody – Paryża, aby rozpocząć współpracę ze znamiennym twórcą Gilbertem Orcelą. Zajmując się kreowaniem nakryć głowy postanowił stworzyć markę sygnowaną własnym nazwiskiem.

Kapelusz z 1950 roku/Instagram_@hugescandal

Rok 1949. Wtedy to artysta zadebiutował ze swoją kolekcją zyskując nienaganną reputację, która otworzyła mu drzwi do wielkiego świata fashion.

Kapelusz wiadro, bunkier czy fedora - to tylko kilka przykładów fasonów jakie stworzył projektant.

Niebanalność, urokliwość i poetyckie ujęcie sprawiły, iż stały się one synonimem kobiecości.

Mając ekstrawagancką wyobraźnię oraz nietuzinkowe umiejętności współpracował z projektantami kostiumów, jak również z takimi domami mody jak: Chanel, Paco Rabanne, Kenzo i Versace.

Lady Gaga na okładce Vanity Fair

Podczas 40-letniej kariery Barthet zyskał aprobatę m.in. Sophii Loren, Jacqueline Kennedy i Brigitte Bardot.

Dzieła Bartheta przeszły do historii. Obecnie pełnią rolę eksponatów muzealnych, zajmując zaszczytne miejsce w takich instytucjach jak: Victoria and Albert Museum i Metropolitan Museum of Art. Warto wspomnieć, że jeden z kapeluszy vintage zdobił głowę Lady Gagi na okładce magazynu Vanity Fair.

Nakrycie głowy z 1970 roku/Instagram_@simondebeaupre

Ponadto wielką pasją projektanta była fotografia. W jego bogatym archiwum odnaleźć można portrety artystów, gwiazd kina i estrady. Niejednokrotnie podejmował się uświetnienia znanych osobistości w autorskich wzorach jego kapeluszy.

Po śmierci Bartheta (w 2000 roku) nikt nie był w stanie dorównać wielkiemu geniuszowi. W 2014 roku jego syn Alexandre współpracował przy biograficznym filmie „Grace of Manaco” i stworzył jedynie reprodukcję oryginalnych dzieł swojego ojca.


Polub nasz fanpage na FB: DYKF Facebook

tekst: Aga Gniłka

Kapelusz z 1964 roku/Instagram_@terencepepper

Okładka kwietniowego wydania magazynu L'Officiel - 1959 rok

Kapelusze w latach 1940-50/Instagram_@hollygaboriault