contact us

Use the form on the right to contact us.

You can edit the text in this area, and change where the contact form on the right submits to, by entering edit mode using the modes on the bottom right.

         

123 Street Avenue, City Town, 99999

(123) 555-6789

email@address.com

 

You can set your address, phone number, email and site description in the settings tab.
Link to read me page with more information.

KWESTIA MODY

Kobiety, które zmieniły świat mody

Dominika Ziętara

Diane von Furstenberg na okładce magazynu Vogue Patterns

Kobiety od zawsze odgrywały ogromną rolę w świecie mody.

To one są muzami, modelkami, kreatorkami, a wiele z nich śmiało można także nazwać rewolucjonistkami.

Wszyscy doskonale znają Coco Chanel czy Elsę Schiaparelli, jednak to tylko początek ogromnej liczby nazwisk kobiet, które odegrały kluczową rolę w biznesie mody.

Warto zacząć od Madeleine Cheruit, którą uznaje się za pierwszą na świecie kreatorkę mody.

Urodzona w 1866 roku francuska projektantka swoją karierę rozpoczęła od posady krawcowej w firmie Raudnitz & Cie House of Couture w latach 80. XIX wieku.

Jednak jej wyjątkowy talent sprawił, że odeszła z firmy zabierając ze sobą stu innych pracowników, by w 1905 roku otworzyć markę sygnowaną własnym nazwiskiem.

To właśnie Madeleine wysławiła Paula Poiret’a, zdobyła uznanie Vogue’a, a co najważniejsze była pierwszym projektantem kobietą na świecie.

Portret Madeleine Cheruit autorstwa Paula Helleu

Mówiąc o kobietach, które zmieniły świat mody nie można pominąć Jeanne Lanvin, która swoją przygodę z modą zaczęła od szycia ubranek dla swojej małej córeczki, które szybko podbiły serca innych matek pragnących identycznych kreacji dla swoich pociech.

Lanvin początkowo stała się marką projektującą modę dziecięcą, jednak w krótkim czasie również dorosłe kobiety zamarzyły o modnych ubraniach projektowanych przez Jeanne, która po kilku latach stworzyła pierwszy wielobranżowy biznes produkujący ubrania, perfumy, a także akcesoria do wystroju wnętrz.

Jeanne Lanvin na okładce magazynu Marie Claire

Kolejną kobietą na liście jest Madeleine Vionnet uznawana za jedną z najbardziej wpływowych projektantek XX wieku.

To właśnie ona wprowadziła skośne cięcia, spopularyzowała sukienki w greckim stylu, a także jako pierwsza zrezygnowała z gorsetów, co w tamtych czasie było istną rewolucją.

Okładka biografii Madeleine Vionnet autorstwa Betty Kirke

Claire Mccardell to także kobieta obok której nazwiska nie da się przejść obojętnie. Uznawana za twórcę amerykańskiego ready-to-wear.

Jej proste sylwetki i oszczędne zużycie tkanin, nazwane później „american look”, stały się prawdziwym hitem, a także opozycją dla sztywnej, francuskiej elegancji.

Kobiety na całym świecie pokochały jej funkcjonalne i zarazem stylowe projekty.

Claire McCardel na okładce magazynu Time

Tak jak w przeszłości, tak i dziś nie brakuje kobiet będących prawdziwymi ikonami przemysłu mody. Muccia Prada, Sonia Rykiel czy Diane von Furstenberg to tylko niektóre nazwiska, bez których żaden sezon mody się nie liczy.

 

Polub nasz fanpage na FB: DYKF Facebook

tekst: Dominika Ziętara

Diane von Furstenberg na okładce magazynu Vogue Patterns