contact us

Use the form on the right to contact us.

You can edit the text in this area, and change where the contact form on the right submits to, by entering edit mode using the modes on the bottom right.

         

123 Street Avenue, City Town, 99999

(123) 555-6789

email@address.com

 

You can set your address, phone number, email and site description in the settings tab.
Link to read me page with more information.

KWESTIA MODY

Książki o modzie w 2015 roku

Katarzyna Pyrek

Bez wątpienia 2015 rok obfitował w liczne publikacje dotyczące rodzimej jak i zagranicznej branży mody. Bo nareszcie nastał czas na modę! 

Jakie książki polskojęzyczne pojawiły się na rodzimym rynku wydawniczym?

Oto mała podpowiedź…


To nie są moje wielbłądy! O modzie PRL – Aleksandra Boćkowska

Z czym kojarzy się PRL? Z kolejkami po mięso, mąkę, ale i modę! Jedni nie zwracali na nią uwagi, dla innych ubranie było sposobem wyrażenie siebie, a dla władz stało się środkiem propagandy.

Jak w czasach, kiedy Polska była zamknięta na wszystko co Zachodnie i gdy brakowało praktycznie wszystkiego, rozwiał się przemysł odzieżowy?

Oto pytanie, na które bez wątpienia odpowiada Aleksandra Boćkowska w swojej książce To nie są moje wielbłądy! O modzie PRL. Nie jest to jednak jedynie publikacja dotycząca historii mody, a również dzieje PRL, bez których niemożliwe byłoby zrozumienie reguł, którymi rządziła się moda Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. To nie są moje wielbłądy! bez wątpienia jest opowieścią o ludziach, którzy chcieli nadać koloru Polsce.


Antkowiak. Niegrzeczny chłopiec polskiej mody – Jerzy Antkowiak, Agnieszka Janas

Po historii Christiana Diora czy Cristobala Balenciagi Bukowy Las wziął pod lupę życie Jerzego Antkowiaka. Antkowiak. Niegrzeczny chłopiec polskiej mody to historia legendy Mody Polskiej widziana oczami samego projektanta i jego bliskich: rodziny, przyjaciół, współpracowników.

Książka w barwny sposób prezentuje historię najbardziej znanego projektanta czasów PRL, który do Warszawy sprowadził namiastkę paryskiej mody.


Caryca polskiej mody, święci i grzesznicy – Marta Sztokfisz

Jeśli jednak wspominamy o Modzie Polskiej nie możemy zapomnieć o legendarnej Jadwidze Grabowskiej – pierwszej dyrektor artystycznej równie legendarnego przedsiębiorstwa.

Jadwiga Grabowska była i jest uważana za damę rodzimego świata mody, która wręcz wymusiła na ówczesnych władzach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej otwarcie się na Zachodnią haute couture. Książka Marty Sztokfisz to opowieść o „Grabolce”, którą wspominają przyjaciele, współpracownicy i jej uczniowie.


Modni – Karolina Sulej

Jednak 2015 roku nie upłyną nam jedynie pod hasłem mody PRL. Pośród pozycji związanych z polską branżą mody znalazła się również książka Karoliny Sulej Modni, która opowiada o tym jak kształtował się ów rynek nad Wisłą przez ostatnie ćwierćwiecze.

Gdzie zaczęła się moda w demokratycznej Polsce? Jaka jest? Jak przekształcała się w XXI wieku i czy w ogóle? Na te (ale i o wiele więcej pytań) odpowie nam właśnie Karolina Sulej, która podsumowuje „demokratyczną” modę polską.


100 lat mody męskiej – Cally Blackman

Po 100 latach mody Cally Blackman, które opisywały modę damską na świecie poczynając od końca XIX wieku, przyszedł czas na polskie wydanie podsumowujące modę męską.

Książka Blackman prezentuje ewolucję męskiej garderoby przede wszystkim za pomocą zdjęć, które opisuje w zwięzły, ale i dokładny sposób.


Mężczyźni, którzy wstrząsnęli światem mody - Bertrand Meyer-Stabley

Yves Saint Laurent, Hubert de Givenchy, Jean Paul Gaultier, Christian Dior…

Bez wątpienia są to mężczyźni, którzy zmienili modę. Mężczyźni, którzy wstrząsnęli światem mody opowiada historię dwunastu projektantów, którzy zostawili stały ślad w branży mody. Bertrand Meyer-Stabley w swej książce opisuje i podsumowuje losy i życie największych projektantów, którzy stali się legendami za życia.

LOVE × STYLE × LIFE - Garance Doré

Strażniczka stylu New York Times Garance Dore w książce Love x Style x Life opisała swoje doświadczenia i spostrzeżenia dotyczące mody. Jak czuć się piękną? Jak kochać? W co się ubrać? Oto odpowiedź!

Polub nasz fanpage na FB: DYKF Facebook

Tekst: Katarzyna Pyrek