contact us

Use the form on the right to contact us.

You can edit the text in this area, and change where the contact form on the right submits to, by entering edit mode using the modes on the bottom right.

           

123 Street Avenue, City Town, 99999

(123) 555-6789

email@address.com

 

You can set your address, phone number, email and site description in the settings tab.
Link to read me page with more information.

KWESTIA MODY

Liczy się upór i determinacja – wywiad z Arkadiuszem Szczudło cz. II

Natalia Wąsik

Wczoraj ukazała się pierwsza część wywiadu dotycząca działalności Instytutu Prawa Mody. Dziś z Arkadiuszem Szczudło – prawnikiem w branży kreatywnej – rozmawiamy o tym, jakie możliwości dają studia prawnicze i skąd czerpać wiedzę z zakresu prawa.

Czym jest dla pana moda?
Moda jest sposobem wyrażania siebie, pomysłem na życie. Patrzę na nią również pod kątem biznesowym. Gdyby nie moje zainteresowania fotografią, nie byłbym w miejscu, w którym obecnie się znajduję.  Dzięki modzie miałem okazję poznać mnóstwo interesujących osób, wziąć udział w wielu ciekawych wydarzeniach. Lubię w niej to, że cały czas coś się dzieje. Nie tylko zmieniają się trendy, ale dzięki temu, że rozwija się technologia, na rynku pojawiają się nowe rozwiązania, które sprawiają, że cały przemysł modowy zmierza w bardzo interesującym kierunku. Dzięki temu pojawia się całe mnóstwo zagadnień prawnych i biznesowych, z którymi musimy się zmierzyć.

Jaki aspekt prawa mody szczególnie pana interesuje?
Prawo mody obejmuje swoim zakresem wiele typowych i znanych dziedzin prawa, z których według mnie najważniejsze to prawo własności intelektualnej, prawo nieuczciwej konkurencji i ogólne prawo cywilne. Pojęcie prawa mody jest bardzo szerokie i dzięki temu interesujące. Ja sam również zajmuję się prawami modelek, prawem reklamy, mediów oraz prawem nowych technologii i internetu. Każdego dnia spotykam się z wieloma problemami branży kreatywnej z przeróżnych dziedzin prawa. To właśnie w swojej pracy lubię najbardziej. 

Ostatnio dużo mówi się o tym, jak niepewne w kontekście przyszłości są studia prawnicze. Jak wyobrażał pan sobie swoją karierę na początku studiów?
Od zawsze chciałem pracować w branży kreatywnej. Miałem wiele pomysłów, w jaki sposób to zrealizować. Zastanawiałem się nad marketingiem, zarządzaniem, ale ostatecznie stanęło na studiach prawniczych. Po skończeniu tego kierunku można specjalizować się praktycznie w każdej dziedzinie i pracować nie tylko jako prawnik. Dają one możliwość rozwoju w kierunku, jakim tylko chcemy. Uważam, że dzięki ciężkiej pracy i ambicjom można osiągnąć wszystko, co zaplanujemy. Liczy się upór i determinacja. W końcu Yoda i jego „Do or do not. There is no try” to moje motto.

Co doradziłby pan laikom, którzy chcieliby zgłębić temat prawa na własną rękę?
Przede wszystkim czytać, czytać i jeszcze raz czytać. W księgarniach oraz internecie możemy znaleźć mnóstwo publikacji dotyczących prawa, które są przeznaczone dla ludzi, którzy nie mieli nigdy z nim styczności. Są one napisane prostym językiem, który zrozumie każdy. Jednakże, gdy sprawa dotyczy artykułów internetowych, warto zwracać uwagę na autorów tekstów. Serdecznie polecam również artykuły dotyczące tematyki prawa mody, które ukazują się na stronie Instytutu Prawa Mody (http://instytutprawamody.pl/blog/) oraz moim prywatnym (http://www.arkadiuszszczudlo.pl/blog/).

rozmawiała: Natalia Wąsik

Zdjęcia zostały opublikowane dzięki uprzejmości Instytutu Prawa Mody.

Polub nasz fanpage na FB: DYKF Facebook