contact us

Use the form on the right to contact us.

You can edit the text in this area, and change where the contact form on the right submits to, by entering edit mode using the modes on the bottom right.

         

123 Street Avenue, City Town, 99999

(123) 555-6789

email@address.com

 

You can set your address, phone number, email and site description in the settings tab.
Link to read me page with more information.

KWESTIA MODY

Little white dress, czyli historia "małej białej"

Jagoda Lisiak

Vogue Meksyk - kwiecień 2013 

Prawdopodobnie najczęściej wybieraną i najbardziej adekwatną na większość okazji sukienką można określić klasyczną „małą czarną“, którą każda elegantka powinna mieć w swojej szafie. Jednak wraz z nadejściem słonecznych miesięcy czerń kobiety chętnie zamieniają na biel i wtedy najbardziej popularną staje się sukienka biała. 

W historii mody obserwowaliśmy wiele upadków i wzlotów obecności bieli w garderobach. Przed wynalezieniem odpowiednich technik tworzenia bieli w tkaninach, był to bardzo ceniony kolor ze względu na trudność uzyskania. 

Vogue Turcja - marzec 2015

Jeśli zostaniemy zapytani o najbardziej znaną białą sukienkę, z pewnością większość wskaże legendarną Marilyn Monroe w rozwianej scenie z filmu „The Seven Year Itch" z 1955 roku. Dokładnie ta sama kreacja stworzona przez William'a Travilla została zlicytowana w 2011 roku za cenę 4,6 milionów dolarów. Jako że sam projektant nigdy nie chciał zbierać laurów z powodu dzieła nazywając ją nawet „that silly little dress („tą małą głupią sukienką"), przeszła ona do historii światowej kinematografii.

Jednak wygląd współczesnej LWD (little white dress) pochodzi z początku lat 60, gdy to podboje kosmosu miały symbolizować ultranowoczesność w modzie. To André Courrèges, z wykształcenia inżynier, w 1965 roku podczas swojej wiosenno-letniej kolekcji zaprezentował postać „moon girl", czyli biel w modernistycznej odsłonie. 

Vogue Paryż - kwiecień 2011

Inspiracje do współczesnej „miałej białej“ nieprzerwanie czerpane są z modowych ikon, które jako pierwsze zapoczątkowały ten trend. LWD w różnej postaci noszona była również przez Jane Birkin, Farrah Fawcett czy Jacqueline Kennedy Onassis. 

Obecnie domy mody prezentują zarówno nowoczesne wersje „małej białej”, jak i te bardziej hippy, a my możemy wcielić się w jedną z gwiazd kina na co dzień.

Polub nasz fanpage na FB: DYKF Facebook

 

Tekst: Ewa Pestkowska