contact us

Use the form on the right to contact us.

You can edit the text in this area, and change where the contact form on the right submits to, by entering edit mode using the modes on the bottom right.

         

123 Street Avenue, City Town, 99999

(123) 555-6789

email@address.com

 

You can set your address, phone number, email and site description in the settings tab.
Link to read me page with more information.

KWESTIA MODY

Moda dla muzułmanek

Adrianna Jannasz

Dolce&Gabbana lookbook

Ubiór kobiet wyznających islam jest ortodoksyjny i wzbudza duże zainteresowanie osób, które po raz pierwszy widzą islamską kobietę. Muzułmańska kobieta powinna mieć zakryte włosy i resztę ciała, wyjątkiem są dłonie, które mogą być odsłonięte. 

Strój ten składa się z nakrycia głowy - wyróżniamy kilka rodzajów nakryć: szajla - chusta zakrywająca głowę, lecz włosy mogą być delikatnie widoczne i sięga ona do ramion, hidżab - chusta zakrywająca całkowicie włosy, uszy, szyję oraz piersi, gdzie widoczna jest tylko twarz, nikab - chusta odsłaniająca tylko oczy, reszta jest zakryta i ortodoksyjna burka, która jest strojem zakrywającym całkowicie kobietę, łącznie z oczami, a widzenie umożliwia specjalnie umieszczona siatka. Kolejnym kluczowym elementem stylizacji muzułmanek jest abaja, czyli długa zazwyczaj czarna szata, którą zakładają na swoje codzienne ubrania, gdy wychodzą z domu. 

Zarówno abaje, jak i chusty są w różnych kolorach, zależnie od obowiązującej mody w krajach arabskich. Przykładowo w Zjednoczonych Emiratach Arabskich modne były fasony całkowicie szare zdobione czarną koronką na rękawach. 

Marokańska vlogerka wraz z rodziną/Instagram: @nuralailalov

Tradycyjny strój muzułmanki jest w kolorze klasycznej czerni, lecz te bardziej podążające za modą kobiety lubią zdobić swoje stroje kolorowymi wstawkami czy kryształami Swarovskiego. Z pomocą nadciąga szwedzka marka H&M oraz włoski dom mody Dolce&Gabbana, którzy stworzyli specjalną linię ubrań dla muzułmanek. 

Duet Dolce&Gabbana stworzył kolekcję, w której znalazły się abaje i hidżaby. Kolorystyka kolekcji jest ograniczona do bieli, czerni i beżu. Liczne koronki i hafty zdobią abaje oraz pojawił się na nich motyw stokrotki.

Dzięki kolekcji Dolce&Gabbana muzułmanki nie muszą pod abajami chować swojego stylu, mogą wyrazić go za pośrednictwem kolekcji projektantów, czy założenia chusty zaprojektowanej przez H&M.

Kampania H&M

Muzułmański przemysł mody jest ogromny i wciąż się rozwija. Według raportu Thomson Reuters muzułmanki w 2013 roku wydały 266 miliardów dolarów na ubrania i dodatki.

Na kolekcje od Dolce&Gabbana mogą pozwolić sobie zamożniejsze muzułmanki, co nie oznacza, że kolekcje dla tej grupy nie powinny być produkowane. Jest to dopiero początek rozwijającej się ekskluzywnej mody w krajach Bliskiego Wschodu.

Polub nasz fanpage na FB: DYKF Facebook

 

Tekst: Adrianna Jannasz