contact us

Use the form on the right to contact us.

You can edit the text in this area, and change where the contact form on the right submits to, by entering edit mode using the modes on the bottom right.

         

123 Street Avenue, City Town, 99999

(123) 555-6789

email@address.com

 

You can set your address, phone number, email and site description in the settings tab.
Link to read me page with more information.

KWESTIA MODY

Moda w muzeum – najciekawsze wystawy mody w 2016

Katarzyna Pyrek

Fairy Tale Fashion/fot. The Museum at Fashion Institute of Technology

Rok 2015 upłynął nam pośród wystaw Alexandra McQueena w Victoria & Albert Museum, Iris van Herpen w High Museum of Art. Odkryliśmy historię guzików, obuwia czy mody koreańskiej. Rok 2016 zapowiada się równie fantastycznie. Wystawy mody możemy obejrzeć w każdej szerokości geograficznej. Paryż, Londyn, San Francisco, Nowy Jork…

Prezentujemy listę, naszym zdaniem najciekawszych ekspozycji związanych z modą, które można będzie zobaczyć w 2016 roku.

Paryż

Volez, Voguez, Voyages Louis Vuitton

 Volez, Voguez, Voyages Louis Vuitton

Wystawa Volez, Voguez, Voyages Louis Vuitton to historyczna esencja domu mody Louis Vuitton zamknięta we wnętrzach Grand Palais. Ekspozycja otwarta z końcem 2015 roku prezentuje ponad 150-letnią historię marki za pomocą archiwalnych projektów Louis Vuitton.

Scenograf wystawy – Robert Carsen – podzielił ją na dziewięć rozdziałów, które przestawiają różne etapy działalności francuskiej marki. Jeśli jesteście fanami logo LV, należy się spieszyć, gdyż paryskie Grand Palais ekspozycję zamyka już 21 lutego 2016 roku.

Volez, Voguez, Voyages Louis Vuitton, Grand Palais, Paryż, Francja

4 grudnia 2015 - 21 luty 2016

 

Londyn

Undressed: A Brief History od Underwear

Undressed: A Brief History od Underwear

Choć częściej niż ją odkrywamy -  zakrywamy, to bielizna jest ważnym elementem garderoby. Londyńskie muzeum Viktorii i Alberta postanowiło podkreślić wagę tego elementu odzienia tworząc wystawę Undressed: A Brief History od Underwear, która ma pokazać ewolucję bielizny oraz jej rolę w tworzeniu symbolu idealnej kobiety w danej epoce.

Dzięki licznym elementom odzienia spodniego, filmom, ilustracjom i książkom wystawa zobrazuje jak na przestrzeni wieków zmieniło się podejście do bielizny i seksualności. Poczynając od krępujących gorsetów, które niekiedy miały wyrzeźbić figurę na nowo a kończąc na bieliźnie zmniejszonej do maksymalnego minimum.

Undressed: A Brief History od Underwear, Victoria and Albert Museum, Londyn, Wielka Brytania

16 kwietnia 2016 – 12 marca 2017

 

Berlin

Helmut Newton: Pages from the Glossies

Helmut Newton: Pages from the Glossies

Wystawy mody to nie tylko kreacje, ale również zdjęcia. Berlińskie Muzeum Fotografii od 4 grudnia 2015 roku wystawia kolekcję fotografii Helmuta Newtona – jednego z najważniejszych i najbardziej utalentowanych fotografów branży mody, który współpracował z francuskim wydaniem Vogue. Helmut Newton: Pages from the Glossies to zbiór ponad 500 fotografii artysty stworzonych od lat 50. XX wieku.

Helmut Newton: Pages from the Glossies, Museum für Fotografie, Berlin, Niemcy

4 grudnia 2015 – 22 maja 2016

 

San Francisco

Oscar de la Renta: the Retrospective

Oscar de la Renta 2006/Instagram: @oscardelarenta

Fine Arts Museums of San Francisco wystawą Oscar de la Renta: the Retrospective oddaje hołd Oscarowi de la Rentcie - jednemu z największych amerykańskich kreatorów mody, który zmarł w 2014 roku. W San Francisco obejrzeć będzie można najważniejsze i najciekawsze kreacje projektanta, które podzielono na kilka etapów, m.in. początki twórczości, hiszpańskie i rosyjskie wpływy czy kolekcje inspirowane ogrodem. Wystawa powstała w ścisłej współpracy z rodziną projektanta i domem mody Oscar de la Renta.

Oscar de la Renta: the Retrospective, Fine Arts Museums of San Francisco, San Francisco, USA

12 marca – 30 maja 2016

 

Nowy Jork

Fairy Tale Fashion

Fairy Tale Fashion/fot. The Museum at Fashion Institute of Technology

Fairy Tale Fashion/fot. The Museum at Fashion Institute of Technology

Fairy Tale Fashion to ukłon w stronę baśni, które przenikają modą już od wielu dekad. Wystawa to podróż po tajemniczych i magicznych projektach powstających od XVIII wieku do czasów teraźniejszych.

Ekspozycja The Museum at Fashion Institute of Technology zostanie podzielona na cztery tematy. Las, gdzie znajdziemy suknię Alexandra McQueena z jesiennej kolekcji na rok 2007, która przypomina kreację baśniowej Roszpunki. Zamek, w którym odkryjemy Kopciuszka Giorgio di Sant Angelo. Morze reprezentowane będzie przez Małą Syrenkę Thierriego Muglera. Kreacje uwieńczy świat magii z Czarnoksiężnikiem z krainy Oz na czele. Tę wystawę trzeba zobaczyć!

Fairy Tale Fashion, The Museum at Fashion Institute of Technology, Nowy Jork, USA

15 stycznia– 16 kwietnia 2016 roku

 

Manus x Machina: Fashion in an Age of Technology.

Manus x Machina: Fashion in an Age of Technology/fot. The Metropolitan Museum of Art

Co wspólnego z modą ma technologia? Okazuje się, że wiele. The Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku chce to udowodnić poprzez wystawę Manus x Machina: Fashion in an Age of Technology. Skupi się ona na dwóch, często wykluczających się aspektach mody - tradycji ręcznego tworzenia unikatowych kreacji, która zamyka się w haute couture oraz konfekcji powstałej dzięki uprzemysłowieniu globu i powstaniu prêt-à-porter. Miłośnicy mody znajdą tu więc ręcznie haftowane materiały, misternie tworzone koronki jak i cięte laserowo fasony. Otwarcie ów wystawy poprzedzi słynna gala Met, na który zapraszane są osobowości z branży, gwiazdy i celebryci.

Manus x Machina: Fashion in an Age of Technology, The Metropolitan Museum of Art., Nowy Jork, USA

5 maja – 14 sierpnia 2016 roku

Polub nasz fanpage na FB: DYKF Facebook

 

tekst: Katarzyna Pyrek