contact us

Use the form on the right to contact us.

You can edit the text in this area, and change where the contact form on the right submits to, by entering edit mode using the modes on the bottom right.

         

123 Street Avenue, City Town, 99999

(123) 555-6789

email@address.com

 

You can set your address, phone number, email and site description in the settings tab.
Link to read me page with more information.

KWESTIA MODY

Periculu futurum - wywiad ze zwycięzcami konkursu DYKF

Katarzyna Pyrek

Kadr z sesji Periculu Futurum/fot. Emil Kołodziej

Neo Fashion Jamboree to festiwal, którego nieodzownym elementem stał się konkurs Dream Team nagradzający całą ekipę tworzącą modową sesję.

Portal Do You Know Fashion stworzył wyjątkowy konkurs, w którym to właśnie wy - nasi czytelnicy mogliście wybrać waszym zdaniem najlepszy team.

Zwycięzcą konkursu jest sesja Periculu futurum. Przed obiektywem stanął Emil Kołodziej, futurystyczną stylizacją zajęła się Joanna Baumgartner. Natomiast za makijaż modelki Sylwii Sordyl odpowiedzialna była Kornelia Wawrzków.

Nam opowiadają o tym jak doszło do współpracy i o czym jest Periculu Futurum...

 

Periculu Futurum, mroczna i futurystyczna sesja. Czemu właśnie ta tematyka?

Joanna Baumgartner, stylistka:
Obserwując tendencje i możliwości techniczne jako twórcy możemy snuć futurystyczne wizje. Ludzi od dziesięcioleci fascynowała przyszłość i to co nieznane, a co nieznane zawsze wydaje się być niebezpieczne, pełne obaw i niepokoju.

Twórca jako kreator nowej rzeczywistości musi być jednocześnie kuglarzem, by widz uwierzył w prawdopodobieństwo takiej sytuacji, a przynajmniej na chwilę dał ponieść się temu obrazowi.

fot. Emil Kołodziej

fot. Emil Kołodziej

Gdzie szukaliście inspiracji przy tworzeniu Periculu Futurum?

Joanna Baumgartner, stylistka:
Moje obecne działania w obszarze produkcji sesji zdjęciowych to wypadkowa dotychczasowych doświadczeń. Od lat fascynuje mnie surrealizm, elementy formizmu czy protokubistyczne stylizacje.

Jestem zauroczona tradycją europejskiej sztuki wysokiej pierwszej połowy XX wieku: Art Deco, kubizmem, futuryzmem, ekspresjonizmem.

Fascynują mnie dzieła tak różnych artystów jak: Amadeo Modiglianiego, Henri Matisse’a, Pablo Picassa, Andre Deraina, Keesa van Dongena; z polskich artystów podobają mi się: Leon Chwistek i Tamara Łempicka.

Jak wyglądała charakteryzacja sesji?

Emil Kołodziej, fotograf:
Przygotowanie wizażu trwało około dwie godziny, modelka w oczach miała wielkie, czarne soczewki. Bardzo ją podziwiam, że udało się je założyć, były naprawdę ogromne. 

Joanna Baumgartner, stylistka:
Wolelibyśmy nie zdradzać tajników sesji. Wiele z zabiegów na naszej cierpliwej modelce Sylwii jest lekko mówiąc, niekonwencjonalna.

Przygotowanie i charakteryzacja do takiej sesji trwały około dwóch godzin. Wszystkie elementy stylizacji, są fizyczne, jak choćby oczy które stanowiły wyzwanie zarówno dla modelki, dla Korneli jak i dla mnie.

Efekt końcowy jednak jest pozbawiony czarów photoshop'a, pomijając standardową obróbkę zdjęcia w postprodukcji.

fot. Emil Kołodziej

fot. Emil Kołodziej

Co było najtrudniejszego podczas Periculu futurum?

Joanna Baumgartner, stylistka:
Każda z naszych wspólnych sesji ma punkt wyzwania. W Periculu futurum były to buty. Buty niczym puenty na 20 centymetrowym obcasie. Mistrzostwo w pozowaniu na stole o dość śliskim blacie.

Sylwia jest wyjątkową modelką, która fenomenalnie współpracuje. Nie boi się stawianych przed nią wyzwań, jest zdeterminowana i sama sobie wysoko stawia poprzeczkę.

Sylwia Sordyl, modelka:
Wyzwanie... buty. Wiedziałam, że efekt końcowy może być rewelacyjny, dlatego przez myśl mi nie przeszło marudzenie, zacisnęłam zęby, opłaciło się.

Kto był inicjatorem udziału w konkursie Dream Team?

Emil Kołodziej, fotograf:
Inicjatorem udziału w konkursie byłem ja. Jednak wszyscy robiliśmy co w naszej mocy, aby zdążyć przed końcem terminu nadsyłania prac, bowiem zgłoszenie udało nam się wysłać na kilka godzin przed zakończeniem.

Który ze światowych fotografów jest waszym wzorem?

Joanna Baumgartner, stylistka:
Lubię oglądać prace Tima Walker'a, jego irracjonalny, niezwykle plastyczny świat bardzo trafia do mojej estetyki. Lubię też modowe zdjęcia Qentina Shih'a, które charakteryzuje doskonale wyważona kompozycja formy i koloru.

Backstage sesji: Joanna Baumgartner, Kornelia Wawrzków, Sywia Sordyl/fot. Emil Kołodziej

fot. Emil Kołodziej

Praca w czteroosobowym teamie jest trudna?

Joanna Baumgartner, stylistka:
Każdy z członków zespołu musi przede wszystkich ufać sobie nawzajem i wiedzieć co ma robić. Każdy członek teamu, uwzględniając swój indywidualizm artystyczny, może zaproponować swoją wizję.

Jednak jak w każdym zespole, ktoś musi o jeden krok wyprzedzać resztę. Trzymać cały koncept w ryzach i koordynować prace zespołu z nadrzędną wizją efektu końcowego. To proste zasady.

Kornelia Wawrzków, makijażystka
Każdemu życzę współpracy z tak wspaniałymi ludźmi, którzy oprócz profesjonalizmu, mają w sobie dużo ciepła, cierpliwości, radości z życia, pasji i niekończących się pomysłów na kolejne ujęcia, sesje – to jest zaraźliwe!

Sylwia Sordyl, modelka:
Wspaniali ludzie, świetny projekt - oby więcej takich sesji. Cudownie pracowało mi się z naszą ekipą, wszyscy wiedzieli co mają robić, pełen profesjonalizm! Mam nadzieję, że już niedługo będziecie mogli zobaczyć kolejne efekty naszej współpracy.

Emil Kołodziej, fotograf:
Praca nad sesją była bardzo spójna. Świetna stylizacja, perfekcyjny makijaż, profesjonalna modelka. Moim zadaniem było tylko odpowiednio to sfotografować.

Polub nasz fanpage na FB: DYKF Facebook

 

rozmawiała: Katarzyna Pyrek

fot. Emil Kołodziej

fot. Emil Kołodziej