contact us

Use the form on the right to contact us.

You can edit the text in this area, and change where the contact form on the right submits to, by entering edit mode using the modes on the bottom right.

         

123 Street Avenue, City Town, 99999

(123) 555-6789

email@address.com

 

You can set your address, phone number, email and site description in the settings tab.
Link to read me page with more information.

KWESTIA MODY

Pięć wystaw na dobry początek roku

Jagoda Lisiak

Anatomy of a collection – Palais Galliera/Instagram: @julietteaudr

Z początkiem roku zamyka się w Europie wiele wystaw. Wytypowałam pięć subiektywnie najciekawszych, które warto zobaczyć jeszcze w tym lub z początkiem przyszłego miesiąca.

Z modą przez XX wiek – Centralne Muzeum Włókiennictwa 

230 strojów damskich i męskich, akcesoria – tak rozbudowana wystawa w Polsce zdarza się nieczęsto. Przez osiem lat istnienia w Centralnym Muzeum Włókiennictwa zdążyła wpisać się w krajobraz Łodzi. 

Zbiory podzielone są na dwie części. Pierwsza obejmuje ubrania z lat 1900-1939, druga – te od lat czterdziestych do dziewięćdziesiątych. Ubrania przedwojenne ukazane są w zainscenizowanych pomieszczeniach. W drugiej części wystawy prezentowane są natomiast zarówno na „wybiegu”, jak i w gablotach (w tych drugich zwłaszcza dodatki). Na wystawie zobaczyć można między innymi projekty Hofflandu, Telimeny oraz te tworzone na mniejszą skalę – przez artystów plastyków.

Centralne Muzeum Włokiennictwa: Piotrkowska 282, 93-034 Łódź
Wystawa czynna do 31 stycznia 2017 r.

Label it. Trademarks in Fashion – Modemuseum Hassel/Instagram: @modemuseum_hasselt

Label it. Trademarks in Fashion – Modemuseum Hassel 

Początkowo obecność logo miała chronić towary przed bezprawnym kopiowaniem ich. Nieskuteczna ta skąd inąd metoda zmieniła się we wszechobecną manifestację logo, celem przyporządkowania danej grupie społecznej.  Jaką rolę pełni logo dzisiaj? Świadczy o oryginalności? W jaki sposób „szybkie” marki wpływają na firmy luksusowe? W odpowiedzi na te pytania muzeum prezentuje ubrania m.in. Alexandra McQueena, Oliviera Theyskensa, Christiana Diora, Louisa Vuittona, Fendi, Driesa Van Noten, Maison Margiela, Balenciagi, Vetements, Chanel oraz Moschino. 

Modemuseum Hassel: Gasthuisstraat 11, 3500 Hasselt, Belgia
Wystawa czynna do 12 lutego 2017 r.

Wystawa mody europejskiej epoki napoleońskiej – Państwowe Muzeum Historyczne w Moskwie

Określenie „epoka napoleońska” odnosi się do lat 1799-1815. Był to czas dynamicznych zmian nie tylke we Francji, lecz przede wszystkim na mapie Europy. Zmiany polityczne wywarły wpływ także a sztukę, a co za tym idzie – również modę.
Muzeum Historyczne umożliwia poznanie historii tego okresu od strony mody dworskiej i mieszczańskiej. W ramach wystawy obejrzeć można grafiki przedstawiające kobiety z ówczesnych wyższych klas społecznych oraz noszone przez nie akcesoria. 

Gosudarstvennyy istoricheskij muzej: Krasnaja Ploščaď  1, Moskva ( Государственный исторический музей, Красная площадь 1, Mocква)
Wystawa czynna od 1 lutego do 31 marca 2017 r.

Państwowe Muzeum Historyczne w Moskwie/Instagram: @tasiasel

The Vulgar review – Barbican Art Gallery 

Vulgaris – z łaciny – znaczy pospolity, powszedni. Jak dalece oddalona jest współczesna wulgarność od tej pierwotnej? Co sprawia, że dane zjawisko uznaje się na wulgarne? W jaki sposób wulgarność prowokuje? 
Peruki, materiały, kostiumy, zdjęcia, filmy – ponad 120 objektów prezentujących różne oblicza wulgarności. Od kostiumów historych przez haute couture do prêt-à-porter. Swoje prace prezentują między innymi  Walter van Beirendonck, Pam Hogg, Charles James, Christian Lacroix, Moschino, Miuccia Prada, Agent Provocateur, Philip Treacy, UNDERCOVER, Viktor & Rolf, Louis Vuitton oraz Vivienne Westwood.

Barbican Art Gallery, Silk St, London EC2Y 8DS
Wystawa czynna do 5 lutego 2017 r.

Anatomy of a collection – Palais Galliera 

Ubranie nabiera znaczenia w ruchu. W ruchu człowieka, który je założy, zyskuje kontekst. Z takiego założenia wyszedł kurator wystawy – Olivier Saillard – opowiadając historie ubrań, opierając ich o historie ludzi, którzy je nosili.
Obok suknii Marii Antoniny, zobaczyć można bluzkę anonimowej pielęgniarki służącej w czasie I wojny światowej. Suknie cesarzowej Józefiny, sukienki Jackie Kennedy, kapelusz w kształcie buta Gali Dalí. W sumie ponad dwieście eksponatów i historii ich znanych bądź anonimowych właścicieli.

Palais Galliera: 10 Avenue Pierre 1er de Serbie, Rue de Galliera, 75016 Paris
Wystawa czynna do 12 lutego 2017 r.

Polub nasz fanpage na FB: DYKF Facebook

 

Tekst: Natalia Wąsik