contact us

Use the form on the right to contact us.

You can edit the text in this area, and change where the contact form on the right submits to, by entering edit mode using the modes on the bottom right.

         

123 Street Avenue, City Town, 99999

(123) 555-6789

email@address.com

 

You can set your address, phone number, email and site description in the settings tab.
Link to read me page with more information.

KWESTIA MODY

Pierwsze okładki Vogue'a znanych redaktorek

Jagoda Lisiak

Pierwsza okładka amerykańskiego Vogue'a Anny Wintour - listopad 1988

Każda z tych kobiet to dziś ważna, uznana i szanowana osobistość w świecie mody. Z ich zdaniem liczą się projektanci największych domów mody na świecie. To one oglądają najnowsze pokazy mody z pierwszych rzędów. Często również udostępniane im są te kolekcje przed oficjalnymi premierami. Do redaktor naczelnych należy wybór ubrań, które pojawią się w kierowanym przez nich magazynie i ostatni głos w sprawie całości wydania. Zobaczcie jak wyglądały okładki najważniejszych edycji Vogue’a po przejęciu sterów przez – już dziś – ikony mody. 

ANNA WINTOUR

Karierę redaktor naczelnej amerykańskiego Vogue’a Anna Wintour zaczęła w 1988 roku. Już pierwszą, listopadową okładką zaskoczyła wszystkich sympatyków mody. Izraelska modelka Michaela Bercu pozowała w żakiecie haute couture od Christiana Lacroix oraz w dżinsach. Taka stylizacja okazała się czymś zupełnie nowym na okładce biblii mody. Anna Wintour złamała dotychczas panujące zasady. Okładki, na których królował ogrom biżuterii oraz mocne makijaże na twarzach modelek zastąpiła naturalnością i prostotą. Modelka nie patrzy prosto w obiektyw fotografa Petera Lindbergha, jej oczy są lekko zamknięte a włosy naturalnie rozwiane. Dzięki temu wyszła bardzo swobodnie i delikatnie. Debiut Wintour był bardzo odważny i spektakularny – jak na królową przystało. 

Pierwsza okładka francuskiego Vogue'a Carine Roitfeld - luty 2001

CARINE ROITFELD 

Do współpracy przy swojej pierwszej okładce dla francuskiego Vogue’a, Carine Roitfeld zaprosiła własny dream team – modelkę Kate Moss oraz fotografa Mario Testino. Lutowe wydanie w 2001 roku było zwiastunem tego, czego będzie się trzymać przez 10 lat pracy nowa redaktor naczelna. Od samego początku postawiła na szyk w połączeniu z seksapilem wybierając proste zdjęcie modelki ubranej w białą bluzkę, która odsłania ramiona. Jednocześnie elegancko i zmysłowo. 

Pierwsza okładka francuskiego Vogue'a Emmanuelle Alt - kwiecień 2011

EMMANUELLE ALT

Najlepiej opłacana modelka na świecie, Gisele Bundchen była gwiazdą pierwszej okładki nowej redaktor naczelnej francuskiego Vogue’a – Emmanuelle Alt w 2011 roku. Naturalnie piękna Brazylijka pozowała w białej sukience duetu Dolce&Gabbana, nie mając na sobie żadnych innych akcesoriów a w tle rozpościerał się krajobraz malowniczej wyspy St. Barth. Bardzo świeże i dziewczęce zdjęcie wykonał holenderski duet fotografów mody Inez i Vinoodh. Delikatność i prostota górą! Spontaniczna decyzja Alt dotycząca jej debiutanckiej okładki okazała się strzałem w dziesiątkę. 

Pierwsza okładka włoskiego Vogue'a Franci Sozzani - lipiec/sierpień 1988

FRANCA SOZZANI

Franca Sozzani stanowisko redaktor naczelnej włoskiego Vogue’a obejmuje nieprzerwanie od 1988 roku. Wtedy też swoja przygodę z biblią mody zaczął fotograf Steven Meisel, który wykonywał zdjęcia dla tej edycji pisma przez ponad 25 lat. Przy swojej pierwszej okładce Sozzani postawiła na klasykę. Wybrała bardzo urodziwą modelkę Robin MacKintosh, która pozowała jedynie w obszernej białej koszuli, bez pokaźnego makijażu. Wyjątek stanowiły mocniej podkreślone brwi. Zdjęcie w odcieniach sepii zapoczątkowało nowe rządy w Vogue Italia.  

Polub nasz fanpage na FB: DYKF Facebook

 

Tekst: Jagoda Lisiak