contact us

Use the form on the right to contact us.

You can edit the text in this area, and change where the contact form on the right submits to, by entering edit mode using the modes on the bottom right.

         

123 Street Avenue, City Town, 99999

(123) 555-6789

email@address.com

 

You can set your address, phone number, email and site description in the settings tab.
Link to read me page with more information.

KWESTIA MODY

Uwodzicielska tradycja, czyli Pin-up girl

Aga

Okładka magazynu Men's Style Australia

Rozkloszowane spódnice z mocno zaznaczoną talią, czółenka na wysokim obcasie oraz pończochy jako nieodłączny element stylizacji. Ta niekwestionowana kwintesencja kobiecości i seksapilu odzwierciedla styl pin-up girl.

Nurt ten swoje początki miał już w latach 30. XX wieku, kiedy to w Stanach Zjednoczonych dziewczyny pin-up zadziwiały żołnierzy prezentując swe wdzięki w skąpych strojach. Wówczas niepodważalną ikoną tej modnej tendencji była Betty Grable, której zdjęcia w kostiumie kąpielowym stały się symbolem stylu funkcjonującego do dziś.

Pin-up girl to określenie odnoszące się do trendu, który przeżywał swój rozkwit w latach 40. i 50. XX wieku.

Piękne, uśmiechnięte i kokieteryjnie. Taki wizerunek kobiety umieszczany był na plakatach i eksponowany przez mężczyzn na ścianach. Pin-up, w dosłownym tego słowa znaczeniu, oznacza przypiąć, powiesić.

Instagram: @pinupgirlboutique

W trendzie tym możemy wyróżnić dwie wiodące stylizacje. Pierwsza z nich „marynarska” odznaczała się takimi połączeniami kolorystycznymi jak granat z bielą czy czerwień z bielą, a najczęściej wyrażana była za pomocą pasków. Druga stylizacja tzw. „cukierkowa” charakteryzowała się przesłodzoną kolorystyką, w której przeważały groszki i florystyczne wzory. Tutaj ulubionymi motywami stały się wisienki i kokardki.

Dziewczyny pin-up wyróżniają się jednak nie tylko poprzez strój. Cały image dopełniały fryzury i makijaż. Burza loków, obowiązkowo podwiniętą grzywka czy chustka zawiązana na głowie na kształt kokardy. Wyzywający makijaż – czarna kreska nad górną powieką oka i mocno wytuszowane rzęsy, zaróżowione policzki oraz usta zaakcentowane ognistą czerwienią.

Marilyn Monroe – to ona uważana jest za najbardziej znaną przedstawicielkę tego nurtu.

Nawet dziś możemy zauważyć częste odwołania do tego stylu. Współczesne dziewczyny pin-up bazują przede wszystkim na modzie lat powojennych. Sukienki z dopasowaną górą podkreślające kobiece kształty i krótkie spodenki z koszulą zasupłaną pod biustem. Właśnie te elementy idealnie określają XXI-wieczną wizję pin-up girl.

Zainspirujmy się zatem unikatowym stylem pin-up girl i wyraźmy swoją osobowość poprzez ubiór.


Polub nasz fanpage na FB: DYKF Facebook

tekst: Aga Gniłka