contact us

Use the form on the right to contact us.

You can edit the text in this area, and change where the contact form on the right submits to, by entering edit mode using the modes on the bottom right.

         

123 Street Avenue, City Town, 99999

(123) 555-6789

email@address.com

 

You can set your address, phone number, email and site description in the settings tab.
Link to read me page with more information.

KWESTIA MODY

Pociąg do Hollywood

Katarzyna Pietrewicz

Tilda Swinton w filmie Moonrise Kingdom/fot. Agencja FORUM

Pochodzi z małego, polskiego miasta - Suwałk, karierę robi w Hollywood. I nie jest aktorką, tylko kostiumografem. 

Jak zaczęła się przygoda Kasi Walickiej-Maimone z kinem i teatrem?

Skończyła Filologię Angielską na Uniwersytecie Warszawskim, pracę magisterką pisała o polskich muzykach jazzowych w USA. Po skończeniu studiów, nie miała jednak na siebie pomysłu.

Od zawsze szyła i próbowała projektować ubrania, ale nigdy nie sądziła, ze może się tym zajmować profesjonalnie. Zrozumiała jednak, że to jedyna naturalna droga, którą może podążać. 

Zaczęła więc studia na prestiżowym Fashion Institute of Technology w Nowym Jorku, jak sama mówi pierwszej szkoły, która miała dla niej jakiś sens. Nie ukończyła jednak studiów, skupiając się na licznych zleceniach off-broadway’owskich sztuk, do których szyła kostiumy. 

Pierwsze wielkie wyróżnienie przyszło podczas pracy nad filmem Capote. Za przygotowane kostiumy dostała nominację do prestiżowej nagrody Costume Designers Guild Award. 

Plakat do filmu Capote

W swojej karierze zawodowej ubierała postacie z przeróżnych epok, w tym wielkie gwiazdy dużego ekranu takie jak: Jennifer Aniston, Emily Blunt, Matt Damon czy Clive Owen.

W 2011 pracowała na planie filmu The Adjustment Bureau, kostiumy do którego okazały się nie lada wyzwaniem. Reżyser George Nolfi w centrum filmu umieścił bowiem kapelusz. Projektantka musiała skompletować ponad 300 różnych kapeluszy.

W trakcie projektu przeglądała setki zdjęć męskich stylizacji poczynając od lat 30-stych. Przechadzała się po ulicach Nowego Jorku, obserwując kapelusze noszone współcześnie. Spędziła godziny nad szukaniem i dopasowywaniem odpowiednich proporcji kapeluszy do poszczególnych aktorów. Udało jej się stworzyć współczesny, inspirowany stylem retro look, dobrze ubranych mężczyzn w fedorach.

Kadr z filmu The Adjustment Bureau/fot. Agencja FORUM

Na kolejną nominację do nagrody CDGA nie musiała długo czekać. Pierwsza współpraca z ekscentrycznym reżyserem Wesem Andersonem przy filmie Mooonrise Kingdom, zaowocowała kostiumami przywodzącymi na myśl największe trendy z lat 60-tych w żywych kolorach. W przeważającym stopniu ręcznie robione kostiumy powalały autentycznością: kolekcja wzorzystych spodni, podkolanówki, dwukolorowe oxfordy, sukienki z kołnierzykami w stylu Piotrusia Pana oraz mundurki w kolorze khaki.

Reklama Giorgio Armani z 1980 roku

Nie spoczęła jednak na laurach i wcale nie zwalnia tempa. Wspólnie z Giorgio Armanim, Kasia Walicka stworzyła kostiumy do filmu, w którym główną rolę kobiecą gra Jessica Chastain. Wykorzystała do tego archiwalne projekty Włocha z lat 80-tych oraz ubrania zaprojektowane specjalnie na potrzeby filmu. Na ekranie będziemy mogli zobaczyć m.in biały, długi płaszcz spięty w talii paskiem z dużą klamrą, obcisłe sukienki do kolan czy sukienkę bez ramiączek z marynarką wyszywaną koralikami. Wszystko to, co stanowiło znak rozpoznawczy Armaniego w tamtym okresie.

Reklama Giorgio Armani z 1989 roku

Włoski projektant przyznał w wywiadzie, że to wielki honor pracować z kimś takim, jak Kasia Walicka-Maimone i Jessica Chastain, zwłaszcza w filmie, który dzieje się w latach, kiedy moda damska była rewolucjonizowana. Sama projektantka stwierdziła, że wizyta i dostęp do archiwum marki, które znajduje się w Mediolanie i przeglądanie oryginalnych projektów z lat 80-tych, było niesamowitym przeżyciem. 

Oprócz pracy przy wielkich produkcjach filmowych, Kasia Walicka-Maimone nadal tworzy kostiumy na potrzeby teatru, opery oraz współpracuje z choreografami. Zapytana o to, czy kiedyś zamierza stworzyć swoja własną markę odpowiada: Bardzo prawdopodobne.


Polub nasz fanpage na FB: DYKF Facebook 

tekst: Katarzyna Pietrewicz