contact us

Use the form on the right to contact us.

You can edit the text in this area, and change where the contact form on the right submits to, by entering edit mode using the modes on the bottom right.

           

123 Street Avenue, City Town, 99999

(123) 555-6789

email@address.com

 

You can set your address, phone number, email and site description in the settings tab.
Link to read me page with more information.

KWESTIA MODY

Polak fotograf

Katarzyna Pietrewicz

The Journal, fot. Maciek Kobielski/mat. prasowe/The Journal

W branży mody nie brakuje utalentowanych fotografów, z których każdy marzy o międzynarodowej karierze. Pragną, aby ich prace publikowane były przez takie tytuły jak Vogue, Harper’s Bazaar czy Vanity Fair. 

Ciężka praca, łut szczęścia oraz inne okoliczności, pozwalają nielicznym się wybić, ale tylko garstka z nich będzie w stanie osiągnąć prawdziwy sukces. Wśród tej garstki, znajduje się kilku Polaków.

Kampania Burberry Black Label, fot. Kacper Kasprzyk/mat. promocyjne Brurberry

Kacper Kasprzyk, czyli fotograf polskiego pochodzenia, na co dzień mieszkający w Nowym Jorku, może się pochwalić imponującym portfolio. 

Uczęszczał do szkoły artystycznej w Szwecji, po której planował pójść w ślady matki i zostać projektantem. Właśnie tam zainteresował się fotografią. Miłość do ubrań w naturalny sposób pokierowała go w stronę fotografii mody. 

Dazed&Confused, fot. Kacper Kasprzyk/mat. prasowe/Dazed&Confused

Swoją przygodę w branży zaczynał, jak większość młodych fotografów od roli asystenta. W wieku 31 lat pomagał Mario Testino, a później Mikaelowi Janssonowi. Niedługo potem zrozumiał, że musi skończyć z asystowaniem i skupić się na swojej własnej karierze.

Dzięki uporowi, szczęściu i wielkiemu talentowi osiągnął ogromny sukces. Jego prace ukazywały się w CR Fashionbook, Harper’s Bazaar, Dazed&Confused oraz we francuskim Vogue’u. Ponadto uwiecznił kampanie reklamowe takich marek jak: Gucci, Hermès, Yves Saint Laurent czy H&M.

Harper's Bazaar Germany, fot. Kacper Kasprzyk/mat. prasowe/Harper's Bazaar Germany

Niezwykła precyzja oraz unikatowy styl, zaowocowały długotrwałą współpracą z Rickiem Owensem. Kasprzyk regularnie fotografuje projektanta do różnych magazynów. Pytany o swoich mentorów wymienia Gregory’ego Crewdsona, Harry’ego Callahana oraz Gherharda Richtera.

Kolejne znane nazwisko w świecie mody i fotografii to Maciek Kobielski. Prace polskiego fotografa ukazywały się na łamach Vogue’a, The New York Times, Numero czy W. Przed jego obiektywem stanęli m.in.: Marc Jacobs, Alber Elbaz, Carmen Kaas czy Naomi Watts. 

Kampania Simple, fot. Maciek Kobielski/mat. promocyjne Simple

Swoją przygodę z fotografią także rozpoczynał od roli asystenta. W wieku 13 lat wyjechał do Paryża i pomagał Paolo Roversiemu.

Fotografie młodego twórcy są często nieostre i wyglądają jakby zostały zrobione bez najmniejszego wysiłku. Nostalgia bijąca z jego prac i erotyzm, to także znaki rozpoznawcze Kobielskiego.

Muse, fot. Maciek Kobielski/mat. prasowe/Muse

Kuba Dąbrowski, urodzony w 1980 roku, jest również na dobrej drodze do osiągnięcia wielkiego sukcesu. Młody fotograf słynie z tego, że robi zdjęcia spontanicznie i z niezwykłą naturalnością dokumentuje otaczającą go rzeczywistość.

Przez kilka lat współpracował z tygodnikiem Przekrój, gdzie prowadził własną rubrykę poświęconą fotografii. Sam o sobie mówi, że uprawia „fotografię totalną” - nie przywiązuje wagi do terminów typu komercja czy sztuka.

Fotografia komercyjna to jednak źródło jego zarobków. Oprócz sesji dla kolorowych magazynów, wyjeżdża na światowe tygodnie mody, gdzie dokumentuje kulisy oraz przygotowania do pokazów oraz street style.  Zdjęcia z tych wydarzeń, na bieżąco publikuje portal WWD. Dąbrowski robi także reportaże dla amerykańskiego Condé Nast.

unFlop, fot. Kuba Dąbrowski/mat. prasowe unFlop

Na swoim blogu, który prowadzi od 2005 roku, prezentuje zdjęcia nie tylko znanych osób, ale także swoich przyjaciół i rodziny. O sposobie swojej pracy mówi: dokument w pierwszej osobie.

Młodzi, zdolni, utalentowani – połączyli swoją pasję z pracą i wspinają się na szczyt. Nasz towar eksportowy, o którym nie mówią głośno media krajowe, ale branża mody zna ich doskonale.


Więcej o światowych fotografach mody przeczytasz w artykule: Moda w obiektywie.
Więcej o projektantach w roli fotografów w artykule: Po drugiej stronie aparatu.

Polub nasz fanpage na FB: DYKF Facebook 


tekst: Katarzyna Pietrewicz