contact us

Use the form on the right to contact us.

You can edit the text in this area, and change where the contact form on the right submits to, by entering edit mode using the modes on the bottom right.

         

123 Street Avenue, City Town, 99999

(123) 555-6789

email@address.com

 

You can set your address, phone number, email and site description in the settings tab.
Link to read me page with more information.

KWESTIA MODY

Różne początki projektantów

Katarzyna Pietrewicz

Vivienne Westwood na okładce I-D Magazine

Życie projektantów mody w bardzo wielu przypadkach okupione było trudnymi początkami. Często też nie od razu wiązali oni swoją przyszłość z modą.

Giorgio Armani, który swoje imperium stworzył w połowie lat 70-tych, dorastał w małym, włoskim miasteczku na obrzeżach Mediolanu w ubogiej rodzinie. To były trudne czasy – podczas II Wojny Światowej zginęło wielu przyjaciół projektanta.

Giorgio Armani na okładce Esquire

Giorgia interesowała anatomia – zdecydował się na studia medyczne, które przerwał w związku z obowiązkową służbą wojskową. Podczas wakacji, przyjaciel załatwił mu pracę w sklepie odzieżowym w Mediolanie. Armani asystował fotografowi, ubierał manekiny i zakochał się w modzie, rzucając studia i rozpoczynając pracę w domu handlowym, a następnie jako asystent projektanta - Nino Cerrutiego.

Król koszulek polo – Ralph Lauren - także służył w wojsku, zanim zdecydował się na stanowisko sprzedawcy krawatów w sklepie Brooks Brothers. Urodził się w żydowskiej rodzinie w Nowym Jorku i w wieku 26 lat sam zaczął projektować i sprzedawać krawaty wśród znajomych. Mały sukces skłonił go do podjęcia pracy u wytwórcy krawatów - Beau Brummell, który później przekonał go do założenia własnej marki.

Ralph Lauren na okładce Elle

Historia Thierry’ego Hermés to opowieść rodem z amerykańskich filmów. Urodzony w Niemczech, po tragicznej śmierci całej rodziny, w 1821 roku przeprowadził się do Paryża. Założył mały warsztat rymarski wytwarzający uprzęże i uzdy. Po przejęciu warsztatu przez syna – Charlesa - biznes przyspieszył. Historia głosi, że gdy żona Charlesa narzekała, że w całym Paryżu nie może znaleźć odpowiedniej torebki, ten postanowił jej taką zrobić. Tak powstawały pierwsze torebki Hermés.

Thierry Hermés 

Niektórzy projektanci przeszli ciężką szkołę życia, zanim udało im się osiągnąć sukces. Eli Tahari, po rozwodzie swoich rodziców, trafił do sierocińca w Izraelu. Po służbie wojskowej udało mu się wyemigrować do Nowego Jorku. Do USA przyjechał mając w kieszeni tylko 100 dolarów. Kilka nocy spędził na ławce w Central Parku, zanim udało mu się znaleźć pracę w butiku Greenwich Village w roli… elektryka. 

Nocami pracował w innym butiku, sprzedając ubrania. Z czasem zaczął tworzyć własne projekty w stylu lat 70-tych, które szybko stały się hitem. Bez formalnego wykształcenia w branży, wiedział, czego pragną kobiety – a te ustawiały się w kolejce po jego projekty.

Tragicznie zmarły Alexander McQueen, wywodzący się z londyńskiego East Endu, od początku wiedział, że kocha modę. Syn taksówkarza i nauczycielki, którzy ledwo wiązali koniec z końcem, pierwsze ubrania szył dla swoich sióstr. W wieku 16 lat porzucił szkołę i zaczął pracę w dzielnicy słynącej z zamiłowania do mody - Savile Row. 

Alexander McQueen na okładce książki Alexander McQueen: The Life and The Legacy

Skupił się na męskich garniturach. Po 4 latach zdecydował, że czas na zmianę – wyruszył do Mediolanu, gdzie współpracował z włoskim projektantem Romeo Giglim. Po kilku sezonach zdecydował się na powrót do Londynu i naukę w Central Saint Martins. Jego praca dyplomowa została w całości kupiona przez słynną dziennikarkę mody - Isabellę Blow. 

Są jednak tacy projektanci, którzy zamierzali podążać w zupełnie innym kierunku.   

Miuccia Prada na okładce The New York Times Style Magazine

Miuccia Prada nie planowała stanąć na czele domu mody Prada i przejąć rodzinny biznes. Była członkini Partii Komunistycznej studiowała na Uniwersytecie w Mediolanie, gdzie zasłynęła jako zagorzała feministka. Uzyskawszy doktorat z nauk politycznych, wstąpiła do Teatru Piccolo, gdzie przez 5 lat uczyła się zawodu mima. W 1978 roku porzuciła jednak teatr i podjęła próbę wyciągnięcia rodzinnej firmy ze stagnacji.

Nikt, kto widział kiedykolwiek projekty Vivienne Westwood nie pomyślałby, że była kiedyś nauczycielką. W wieku 17 lat młoda Westwood zatrudniła się w lokalnej fabryce, żeby pomóc rodzicom finansowo. Przy okazji zapisała się na kurs nauczycielski w pobliskiej szkole.

Na początku lat 60-tych wydawało się, że jej życie jest już na właściwym torze. W pewnym momencie jej małżeństwo zaczęło się jednak rozpadać. Wtedy na jej drodze pojawił się Malcolm McLaren – student sztuki i przyszły manager zespołu Sex Pistols. To dzięki niemu Westwood zaczęła projektować biżuterię i pierwsze ubrania. 

Christian Dior na okładce Time Magazine

Christian Dior, zgodnie z życzeniem swoich rodziców, miał zostać dyplomatą. Jednak pęd do twórczego życia nie dawał mu spokoju. Zaczął sprzedawać swoje szkice na ulicy. Po skończeniu szkoły, udało mu się namówić ojca na kompromis – z jego pomocą otworzył małą galerię sztuki. 

Kryzys z 1929 roku, śmierć matki i brata, bankructwo ojca zmusiło go do zamknięcia galerii. Dzięki temu rozpoczął pracę u projektanta Roberta Pigueta. 

Reszta jest już historią.


Polub nasz fanpage na FB: DYKF Facebook

tekst: Katarzyna Pietrewicz