contact us

Use the form on the right to contact us.

You can edit the text in this area, and change where the contact form on the right submits to, by entering edit mode using the modes on the bottom right.

         

123 Street Avenue, City Town, 99999

(123) 555-6789

email@address.com

 

You can set your address, phone number, email and site description in the settings tab.
Link to read me page with more information.

KWESTIA MODY

Textifood: Moda i design inspirowane matką naturą

Adrianna Jannasz

fot. Adrianna Jannasz

Do 30 listopada w Pałacu Kultury i Nauki ma miejsce wystawa poświęcona modzie i tekstyliom - Textifood: Moda i design inspirowane matką naturą. Wystawa skierowana jest dla wszystkich osób, tych bardziej zainteresowanych modą czy ekologią.

Lille3000 wraz z Instytutem Francuskim w Polsce i miastem st. Warszawa przedstawiają współpracę między sektorami produkcji rolno - spożywczej i tekstylnej. 

Wystawa skupiona jest na przedstawieniu włókien naturalnych i sztucznych, które pochodzą ze wszystkich kontynentów w celu pielęgnowania naszej planety. 

ON AURA TOUT VU /fot. Adrianna Jannasz

Projekty przedstawiają dzieła artystyczne - ubrania i akcesoria wykonane z kawy, kukurydzy, cytryny, bambusa, banana, lotosu, kokosu, pomarańczy, ryb, alg, eukaliptusa, ananasa, pokrzywy, ryżu, wina, piwa, a nawet skorupiaków. 

Celem tej wystawy jest przedstawienie produkcji odzieży z różnych materiałów spożywczo - rolnych i wywołanie refleksji na temat odpowiedzialnego wykorzystania zasobów naturalnych. 

Na wystawie oprócz zagranicznych artystów i projektantów zaprezentowane są trzy kreacje polskich, młodych finalistów w ramach konkursu ,,Modetyka" zorganizowanego w związku z prezentacją wystawy Textifood w Warszawie, którzy wykorzystali włókna naturalne i te z recyclingu.

QMILK / Anke Domaske. Sukienka wykonana z włókien pochodzących z mleka /fot. Adrianna Jannasz

Naszą największą uwagę przykuł projekt Anke Domaske „QMILK”, który stworzony został z mleka. Anke Domaske pochodzi z Danii i jest mikrologiem. Opracowała ona sposób na pozyskiwanie włókien z mleka. Proces ten wygląda następująco: usuwamy nieczystości z mleka, ekstrahujemy z niego kazeinę, białko mieszane jest z innymi składnikami naturalnymi i objętymi tajemnicą produkcji, a następnie przekształcamy to w masę. W ten sposób otrzymujemy odporny materiał, który posiada właściwości nawilżające, antybakteryjne i hipoalergiczne. 

Dzięki tej wystawie dowiadujemy się, że tekstylia możemy uzyskać ze wszystkiego i są one obecne wszędzie.

Polub nasz fanpage na FB: DYKF Facebook

 

Tekst: Adrianna Jannasz