contact us

Use the form on the right to contact us.

You can edit the text in this area, and change where the contact form on the right submits to, by entering edit mode using the modes on the bottom right.

         

123 Street Avenue, City Town, 99999

(123) 555-6789

email@address.com

 

You can set your address, phone number, email and site description in the settings tab.
Link to read me page with more information.

LEGENDY MODY

Anna Piaggi - legenda włoskiego Vogue'a

Jagoda Lisiak

Anna Piaggi na okładce magazynu Envelope, wiosna 1995

Niebieskie włosy, pomalowane na czerwono usta, nietypowe nakrycia głowy oraz zaskakujące stylizacje to znaki rozpoznawcze redaktorki włoskiej edycji biblii mody – Vogue’a. Piaggi uważana była za ikonę stylu. Inspirował się nią m. in. duet Dolce & Gabbana.

Włoszka była ogromnie uzdolniona. Mówiła i pisała w sześciu językach. To bardzo ułatwiało jej pracę w świecie mody. 

Jej unikatowy styl sprawił, że stała się bardzo charakterystyczną osobą. Dla wielu była autorytetem. Jej działalność doceniał Manolo Blahnik. Dla Karla Lagerfelda była jednocześnie muzą i przyjaciółką. 

Moda była jej hobby i zamiłowaniem. Dzięki temu, że nie trzymała się sztywno zasad, stała się prekursorką. Potrafiła wieczorową suknię zestawić z kurtkę narciarską a na bal maskowy przyjść w kapeluszu stworzonym z owoców morza i krabów. 

Plakat promujący wystawę kapeluszy Anny Piaggi w pałacu Morando w Mediolanie 

Zbiór jej niepowtarzalnych ubrań można było podziwiać w Muzeum Wiktorii i Alberta. Wystawa została zorganizowana w 2006 roku. Była to nie lada okazja, aby zobaczyć tysiące niesamowitych egzemplarzy z szafy redaktorki. 

W modzie nie było dla niej rzeczy niemożliwych. Uważała, iż stylizacje przeznaczone na wieczorowe gale można równie dobrze zakładać na co dzień, do pracy w biurze. 

Dziennikarka urodziła się 22 marca 1931 roku w Mediolanie. Zmarła w 2012 roku w tym samym mieście. 

Od początku miała do czynienia z modą. Już jako dziecko odwiedzała dom towarowy, w którym pracował jej ojciec. Ale nie tylko. Bywała również w pracowniach czołowych projektantów. 

Liczne podróże po Europie pozwoliły jej nauczyć się tak wielu języków. Piaggi twierdziła, że znajomość języków obcych jest przepustką do lepszego świata. Nie myliła się. 

Okładka książki autorstwa Anny Piaggi "Anna Piaggi's Fashion Algebra"

Redaktorką mody nie została od razu. Próbowała swoich sił jako tłumaczka, sekretarka czy telefonistka. Dopiero gdy wyszła za mąż za cenionego fotografa jej kariera nabrała tempa. Zanim otrzymała etat w Vogue’u pracowała dla Grazii, Vanity Fair i Corriere Della Sera.

Jej autorska rubryka w Vogue’u – Doppie Pagine (podwójne strony) - była główną częścią magazynu. Wyróżniała się na tle innych m. in. czerwonym kolorem czcionki. Specyficzne wyczucie trendów pozwoliło jej prowadzić najmodniejszy z działów. 

Kolorowa papuga świata mody, czy chodzące muzeum, to tylko niektóre z określeń na dziennikarkę. Zdecydowanie barwna postać, której działalność i obecność na dobre zapisały się na kartach historii mody.  

Znalezienie podobnie barwnej osobowości w świecie mody może być ciężkim zadaniem. Anna Piaggi była jedyna w swoim rodzaju. Swoimi niebanalnymi kreacjami pokazywała, że świat należy do odważnych. 

Polub nasz fanpage na FB: DYKF Facebook


tekst: Jagoda Lisiak

Anna Piaggi na okładce magazynu Modem, luty 2001